válkaČeskoslovenskoobjevy

George White chtěl létat jako pták, jeho letecké pokusy jej stály málem život

George White chtěl létat jako pták, jeho letecké pokusy jej stály málem život
Zdroj: thevintagenews.com

George White byl posedlý myšlenkou, že uskuteční první „ptačí“ let v historii lidstva. Lidé už v té době totiž létat uměly, dvouplošníky spolu dokonce za první světové války sváděly souboje a letectví jako takové bylo na vzestupu. White chtěl ale létat za pomoci mávání křídel, což byla metoda mnohokrát předtím neúspěšně zkoušená.

Tomáš Chalupa 20. září 2019

George White sestrojil ornitoptéru, což byl létající stroj kombinující princip kola (šlapání) a mávání křídel. Sám White nebyl žádný blázen nebo podivín, za první světové války byl instruktorem stíhačů a o létání věděl všechno. Byl přesvědčen, že imitováním mávání křídel ptáků, hmyzu nebo netopýrů je možné létat.

Ornitoptéra vážila něco přes 50 kilogramů a rozpětí jejích křídel bylo 9 metrů. Byla vyrobena z chrom molybdenových trubek pokrytých speciální nehořlavou vrstvou průhledného celuloidu. Svou ornitoptéru White pojmenoval Bílý orel.

V roce 1928 začal Bílého orla testovat na pláži u města St. Augustine, což přilákalo pozornost mnoha místních lidí a také médií. Při letu používal dvě páky – jedna ovládala ocas, druhá křídla. Samozřejmě došlo brzy k havárii a White musel stroj opravit. Celkem provedl během šesti let 21 letů, nebo spíše pokusů o ně. Mnohokrát ho provázelo obrovské štěstí, protože při nehodách mohl lehce přijít o život. Přes četné havárie pokračoval v experimentech až do poloviny 30 let. Že přitom neumřel, je malý zázrak.

White ale zdaleka nebyl jediný, kdo se o sestrojení a létání na ornitoptéře pokoušel. Už v roce 1874 s tímto konceptem přišel francouz Alphonse Pénaud. Na konci 19. století s ornitoptérou neúspěšně experimentoval Čech baron Artur Kraus. Neúspěšný byl také Brit Edward Frost a mnoho dalších. O jediný úspěch na tomto poli se postarala laboratoř kanadské letecké společnosti Havilland na konci minulého století. Podařilo se jí sestrojit ornitoptéru letící 80 km/h. Dnes se ornitoptéry konstruují jako drony a RC modely, experimentují s nimi stále také někteří výrobci letadel.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu