válkaČeskoslovenskoobjevy

George Lucas vymyslel koncept Síly, aby podpořil v mladých lidech spiritualitu

George Lucas vymyslel koncept Síly, aby podpořil v mladých lidech spiritualitu
Zdroj: thevintagenews.com

Ať tě provází Síla. Kdo by neznal tento ikonický pozdrav ze série Star Wars? Odkud se ale tento koncept Síly, která má dvě strany, vzal? Jistěže v hlavě režiséra Georga Lucase, ale ten jej nevymyslel, ale pouze převzal.

Tomáš Chalupa 10. srpna 2018

Síla je energie, která je všude kolem a je spojena se všemi živými tvory v galaxii. Někteří jsou vůči ní velice senzitivní a jsou schopni tuto energii využívat. V příběhové linii Star Wars jsou to rytíři Jediové, kteří jsou schopni využívat tuto sílu, tedy přesněji její světlou stranu. Naopak temnou stranu využívají Sithové.

V původním konceptu George Lucase byla tato síla pojmenována jako Síla těch druhých. Její světlá strana se jmenovala Ashla a temná strana měla název Bogan. Později byly tyto názvy změněny na jednodušší a srozumitelnější světlou a temnou stranu síly. Jen pro zajímavost uvádíme, že původně se Luke Skywalker měl jmenovat Luke Starkiller. Změna jména byla rozhodně k prospěchu.

George Lucas si ale koncept síly nevybral jen tak náhodně. Chtěl vytvořit jakousi esenci všech náboženství a přivést tak mladé lidi více ke spiritualitě. Inspirací mu byl jiný režisér, Kanaďan Roman Kroitor (mimo jiné zakladatel IMAXu), který celý tento koncept vymyslel. Ten věřil, že všechny živé bytosti jsou navzájem propojeny a společně jsou pak spojeny s přírodou. Právě tato myšlenka se Lucasovi zalíbila natolik, že ji adoptoval do svého příběhu. Lucas brzy zjistil, že tento koncept je natolik nosný, že z něj může být jeden z ústředních motivů celé filmové trilogie.

Dlužno dodat, že se záměr Lucasovi vydařil. Hvězdné války jsou pojem, který znají miliardy lidí po celém světě. Je to nejúspěšnější filmová značka historie. Lucas vždy odmítal, že by propagoval nějaké konkrétní náboženství, nebyl zastáncem ani buddhismu, ani křesťanství, jak se někdy spekulovalo. Jeho koncept Síly byl vždy univerzální, lehce srozumitelný a přitom uvěřitelný pro celé generace diváků. Mytologie Star Wars zapustila kořeny v popkultuře a stala se její součástí. Pozdravu „Ať tě provází Síla“ tak rozumí lidé na celém světě.

Další články

Zavří­t reklamu