válkaČeskoslovenskoobjevy

George Bush starší navštívil jako jediný prezident Československo. Přivezl zvon svobody

George Bush starší navštívil jako jediný prezident Československo. Přivezl zvon svobody
Zdroj: reprofoto youtube.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

George Bush starší byl prvním a zároveň posledním úřadujícím americkým prezidentem, který přiletěl na oficiální návštěvu Československa. Stalo se tak symbolicky v den prvního výročí pádu komunistického režimu - 17. listopadu 1990, kdy ještě přetrvávala polistopadová euforie a nadšení ze znovunabyté svobody.

Yvonne Pokorná 17. listopadu 2020

Českoslováci si již rok užívali svobody, měli za sebou první svobodné volby a první koncert Rolling Stones na strahovském stadionu. V únoru do naší země poprvé zavítal tibetský dalajláma, v dubnu pak papež Jan Pavel II. a završením všech těchto “premiér” byl 17. listopad 1990, kdy Československo poprvé navštívila americká hlava státu. Tehdy úřadující americký prezident George Bush starší strávil v doprovodu své ženy Barbary v Praze jen 24 hodin, ale jak sám později prohlásil, tento den patřil k těm nejzajímavějším v jeho životě.

Praha se na návštěvu amerického prezidenta důkladně přichystala. Bezpečnostní opatření byla do té doby nevídaná. Pódium, na kterém měl americký prezident před Pražany vystoupit, bylo chráněno bezpečnostním sklem.

„Přiletěla dvě velká letadla a více než sto agentů, kteří měli do té doby neslýchané požadavky na to, jak zajistit prezidentovu bezpečnost,“ vyprávěl pro Český rozhlas Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Thumbnail # Sametová revoluce 1989. 11 listopadových dní, které otřásly Československem
Mohlo by Vás zajímat:

Sametová revoluce 1989. 11 listopadových dní, které otřásly Československem

George Bushe čekal nabitý program. Kromě jednání s Václavem Havlem se sešel s premiérem Mariánem Čalfou, předsedou parlamentu Alexandrem Dubčekem i kardinálem Františkem Tomáškem. Přednesl projev ve Federálním shromáždění a na přání Václava Havla promluvil i v rozhlasovém pořadu Hovory v Lánech.

Vrcholem jeho návštěvy bylo vystoupení na Václavském náměstí, kde jej nadšeně přivítal stotisícový dav. Ten se do horní části náměstí mohl dostat pouze na zvláštní vstupenky. Panovala zde euforická a uvolněná atmosféra, z pódia hrála hudba, mnoho lidí mávalo americkými vlaječkami. Bushův projev z pódia byl často doprovázen potleskem a souhlasnými výkřiky.

„Děkuji vám, čeští a slovenští přátelé. Je to pro mě obrovská čest, že jsem na návštěvě této hrdé a krásné země, že se k vám můžu připojit během prvního výročí výjimečné sametové revoluce. Je to dojemný pohled! Na stromech není listí, a přesto je tu Pražské jaro, nekvetou žádné květiny, a přesto je tu Pražské jaro, podle kalendáře je 17. listopadu, ale přesto je Pražské jaro!“ pronesl mimo jiné.

Na závěr projevu pak třikrát zazvonil na repliku amerického Zvonu svobody, který do Československa přivezl darem. “Jednou zvoní za Vaši odvahu, jednou za Vaši svobodu a jednou za Vaše děti!“ zdůraznil.

Thumbnail # Občanské fórum vyhrálo první svobodné volby, bylo však nejednotné
Mohlo by Vás zajímat:

Občanské fórum vyhrálo první svobodné volby, bylo však nejednotné

Návštěva amerického prezidenta byla tehdejším tiskem označena za “razítko svobody”. Sám Bush se později při vzpomínce tuto událost svěřil, že tehdy vůbec nejsilněji cítil, jakou sílu má svoboda.

Po něm naši zemi navštívili další američtí prezidenti, ale to již neexistovalo Československo a nálada ve společnosti nebyla zdaleka tak pozitivní a proamericky vyhraněná jako tenkrát.

Další články

Zavří­t reklamu