válkaČeskoslovenskoobjevy

Geometrie má nový tvar jménem skutoid. Skrývá se v našich buňkách

Geometrie má nový tvar jménem skutoid. Skrývá se v našich buňkách
Zdroj: messagetoeagle.com

Díky spolupráci amerických a evropských vědců byl objeven nový geometrický útvar, který dostal název skutoid. Matematici na nic podobného nikdy předtím nenarazili, takž jde o mimořádný objev, o to překvapivější, že ho máme všichni ve svém těle!

Yvonne Pokorná 24. října 2018

Skutoid je podivně zkroucená geometrická forma hranolu. Na jednom konci má šest stran a na druhém pět, a k tomu trojúhelníkovou plochu na jedné z dlouhých hran. Vědci jej objevili při zkoumání epiteliálních buněk, což jsou stavební kameny embryí, které později tvoří naši kůži i orgány. Zjistili, že při ohýbání tkáně zaujímají epiteliální buňky zvláštní tvar, který matematika dosud neznala. Tento nový útvar dostal název skutoid pro svoji podobnost se hřbetním štítkem (scutellum) na hrudi brouků.

“Když se tkáň zakřivuje, snaží se minimalizovat energii, být stabilnější,” vysvětluje buněčný biolog Luisma Escudero ze Sevillské univerzity ve Španělsku. “A z toho důvodu si epiteliální buňky osvojují skutoidní tvar.”

Vědci nyní doufají, že se o skutoidu dozví více a že jim tyto poznatky poslouží při vývoji a vytváření umělých tkání a orgánů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu