válkaČeskoslovenskoobjevy

Geny vám dlouhověkost nemusí zaručit. Dědičnost ovlivňuje délku života jen minimálně

Geny vám dlouhověkost nemusí zaručit. Dědičnost ovlivňuje délku života jen minimálně
Zdroj: livescience.com

Ještě donedávna panoval názor, že délku našeho života z velké části ovlivňuje dědičnost. Rozsáhlé zkoumání genealogických dat odhalilo, že je tomu tak jen z velmi malé části.

Simona Knotkova 22. listopadu 2019

Dožívají se členové vaší rodiny vysokého věku? Možná čeká dlouhý život i na vás, možná ale taky ne. Jak totiž ukázala nedávná genealogická studie, dědičnost ovlivňuje délku našeho života daleko méně, než jsme si dřív mysleli.

Výzkum sponzorovaný společností Calico Life Science vycházel z volně dostupných dat na genealogickém webu Ancestry, který svým uživatelům umožňuje bezplatně si vytvářet rodokmen. Badatelé se prošli více než 400 miliony záznamy zesnulých lidí narozených v 19. století a na začátku 20. století.

Porovnání délky života mezi sourozenci a bratranci a sestřenicemi potvrzovalo již dřívější teorie o tom, že dlouhověkost je z 20 až 30 % dědičná. Podobně vysokého věku se také dožívali mnozí manželé, což je pravděpodobně způsobeno enviromentálními faktory. Dva lidé žijící pod jednou střechou se podobně stravují, mají podobnou délku spánku a sdílí také další návyky. Když ovšem vědci pokračovali v dalších rodinných liniích, přišli na zajímavou věc. Shodnou délku života měli také nevlastní sourozenci nebo nevlastní bratranci a sestřenice, tedy lidé, kteří spolu zpravidla nežijí v jedné domácnosti a nejsou pokrevně příbuzní.

Ve své studii výzkumníci poukazují také na jev známý jako výběrové párování, podle kterého si jedinci hledají partnera na základě biologických či sociokulturních vlastností, jako je například stejné náboženství, rasa nebo třídní postavení. Dlouhověkost v těchto případech nemusí být dědičná, ale jednoduše důsledek určitého životního stylu. Lidé z vyšších vrstev mají kupříkladu tendenci vyhledávat si stejně majetné partnery. Tím mají zajištěný život, v němž mají dostatek kvalitní stravy a špičkové zdravotnické péče, a možnost vysokého věku je u nich z toho důvodu procentuálně vyšší. Ve stejném prostředí vyrůstají také jejich děti, takže jejich potenciální dlouhověkost nemusí mít nic společného s dědičností. Když vědci vzali všechny tyto skutečnosti na zřetel, podíl dědičnosti na vysokém věku rázem klesl na pouhých 7 %.

I když je tedy délka našeho života stále určitou mírou dána geneticky, nejedná se o tak zásadní vliv, jak věda ještě donedávna předpokládala.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu