válkaČeskoslovenskoobjevy

Geniální matematik odmítal jíst jídlo, dokud ho neochutnala manželka, zemřel hlady

Geniální matematik odmítal jíst jídlo, dokud ho neochutnala manželka, zemřel hlady
Zdroj: medium.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Rodák z Brna Kurt Gödel byl světoznámý matematik, jeden z nejvýznamnějších logiků všech dob. Jeho matematické teorie patřily k tomu nejlepšímu, co na poli matematiky vzniklo ve 20. století. Ovšem jak už to bývá, mezi genialitou a šílenstvím je jen tenká linie a Gödel se pohyboval ke konci života za touto hranicí.

Tomáš Chalupa 17. dubna 2021

Kurt Gödel se narodil v roce 1906 v Brně, které bylo tou dobou součástí Rakouska-Uherska. Rodina mluvila německy jako tehdy podstatná část brněnských obyvatel. Byl od malička mimořádně nadaný, ale také často nemocný. V roce 1929 obdržel doktorát na univerzitě ve Vídni. O rok později již publikoval větu o úplnosti predikátové logiky prvního řádu a v roce 1931 svůj zásadní objev – dvě věty o neúplnosti axiomatických formálních systémů s aritmetikou.

Jeho dílo bylo fenomenální a proslavilo ho po celém světě. Zhoršující se politická situace schylující se ke 2. světové válce jej vyhnala z Evropy do Ameriky, kam natrvalo odjel s manželkou Adele rok po svatbě, v roce 1940. Jejich vztah nebyl z počátku příliš akceptován jeho rodinou, která se na rozvedenou tanečnici dívala skrze prsty. Ale Adele se o manžela příkladně starala a stala se jeho největší životní oporou. Gödel byl totiž nesmírně plachý člověk, který měl plno psychosomatických potíží. Do USA přišel s pověstí génia, od kterého se čekaly velké věci. Tlak, pod kterým byl, na něj začal negativně doléhat a jeho zdraví se zhoršovalo. Právě v těchto dobách se o něj Adele starala s mimořádnou pečlivostí. Na Princetonu měl také svého kolegu Alberta Einsteina, se kterým trávil mnoho času při společných procházkách. Oba byli vzájemnými protiklady, Einstein družný, usměvavý a vtipný, zvyklý na spoustu pozornosti, Gödel uzavřený, melancholický a utápějící se v depresích.

Jeho psychika byla křehká a podléhala stále více představám a bludům. Gödel začal věřit na duchy, stal se extrémně paranoidním a domníval se, že se ho někdo snaží otrávit. To vedlo k tomu, že odmítal pozřít jakékoliv jídlo, které před ním neochutnala jeho věrná žena Adele. Když zemřel Einstein, Gödel se doslova propadl do sebe. Jeho paranoia dostoupila vrcholu. Uprostřed léta nosíval teplé zimní oblečení, v zimě zas zimy nechával všechna okna svého domu otevřená. Vyhýbal se lidem, když si s ním chtěl někdo promluvit nebo dohodnout schůzku, musel napřed zavolat, přestože bydlel třeba přes ulici. Často řešil situace tak, že na oko souhlasil a domluvil termín i místo schůzky, ale pak tam jednoduše nedorazil. Nosil na veřejnosti lyžařskou masku, aby nebyl poznán. Když měl dostat prestižní ocenění v podobě Medaile za vědu, odmítl na ceremonii dorazit, přestože mu bylo nabídnuto auto s řidičem. Došlo to tak daleko, že když Adele v roce 1977 skončila po záchvatu mrtvice v nemocnici a musela být hospitalizována šest měsíců, Gödel odmítal jíst jakékoliv jídlo a zemřel hlady, vyhublý až na kost. Vážil pouhých 29,5 kilogramu. Pohřben byl na historickém hřbitově v Princetonu. Jedna z uliček v Brně nese na památku slavného rodáka jeho jméno.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu