válkaČeskoslovenskoobjevy

Genetická porucha mu zdeformovala obličej. Jeho krátký, ale plnohodnotný život se stal předlohou pro film

Genetická porucha mu zdeformovala obličej. Jeho krátký, ale plnohodnotný život se stal předlohou pro film
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

V půli 80. let diváky dojal americký snímek Maska o neobyčejném mladíkovi, který se statečně pral se vzácnou genetickou poruchou. Filmaře inspiroval osud skutečného Rockyho Dennise.

Simona Knotkova 15. ledna 2020

Nemoci, kterou Roy Lee „Rocky“ Dennis trpěl, se říká kranodiafyzální dysplázie. Jedná se o extrémně vzácnou genetickou poruchu, během níž dochází k hromadění vápníku v kostech. To se projevuje zejména na tváři, která se růstem kosti deformuje. Nemocný trpí na zhoršující se potíže se zrakem a sluchem. Prognóza bohužel není nijak příznivá a většina postižených umírá už v dětském či dospívajícím věku. Na světě je známo méně než dvacet popsaných případů, což z kranodiafyzální dysplázie činí stále neprobádané medicínské pole. Široká veřejnost se o této nemoci dozvěděla hlavně díky snímku Petera Bogdanoviche Maska z roku 1985.

Rocky Dennis s prvotními projevy nemoci. Zdroj: All That Is Interesting

Rocky Dennis s prvotními projevy nemoci. Zdroj: All That Is Interesting

Stejně jako hlavní hrdina ztvárněný Ericem Stoltzem, také skutečný Rocky se nevzdával a překvapoval lékaře, a to i navzdory tomu, že mu nedávali více než sedm let života. Narodil se 4. prosince 1961 v kalifornském městě Glendora, kde vyrůstal společně se starším bratrem Joshuou, matkou Florence „Rusty“ Dennis a nevlastním otcem Royem Dennisem. Zákeřná nemoc u něj byla diagnostikována ve věku dvou let. V prvních letech života ho matka nakrátko opustila, ale nakonec se vrátila. Byla to právě ona, kdo mu byl později největší oporou.

„Jednou se vrátil z hřiště a brečel, protože mu děti řekly, že je ošklivý. Řekla jsem mu: Když se ti smějí, směješ se vlastně ty sám sobě. Když se budeš chovat, jako bys byl nádherný, budeš nádherný, a ony to uvidí a budou tě milovat. Věřím, že vesmír podpoří vše, čemu chcete věřit. To jsem učila obě své děti,“ nechala se žena slyšet.

Foto ze snímku Maska. Zdroj: Universal Pictures

Foto ze snímku Maska. Zdroj: Universal Pictures

Rusty se rovněž zasloužila o to, že Rocky chodil do běžné třídy. Díky svému humoru a přátelskému přístupu patřil mezi svými vrstevníky nakonec k těm nejoblíbenějším.

„Ve škole se nám snažili namluvit, že jeho inteligence je narušená, ale nebyla to pravda. Podle mě se ho prostě jen chtěli zbavit, aby neobtěžoval rodiče ostatních dětí,“ myslela si Rusty.

I přes relativně normální život teenagera se Rockymu bohužel nezadržitelně krátil čas. Jeho mladý život skončil 4. října 1978 v nedožitých šestnácti letech. Příběh neobyčejného mladíka ale nebyl zapomenutý. O sedm let později se dostal na plátno, kde hlavní role matky a syna ztvárnila Cher a již zmiňovaný Eric Stoltz.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu