válkaČeskoslovenskoobjevy

General Westmoreland chtěl převážet do Vietnamu jaderné střely a pak je i použít

General Westmoreland chtěl převážet do Vietnamu jaderné střely a pak je i použít
Zdroj: warhistoryonline.com

Zdálo by se, že o vietnamské válce už svět ví všechno podstatné. Ale není to tak úplně pravda. Nedávno americký deník New York Times zveřejnil obsáhlý článek o válce ve Vietnamu, ze kterého vyplývá, jak moc byla generalita a politická reprezentace zoufalá z průběhu války. Generál William Westmoreland dokonce chtěl použít jaderné zbraně.

Tomáš Chalupa 31. října 2018

Westmoreland byl velitelem všech amerických sil ve Vietnamu v letech 1968 až 1972, tedy v období, kdy válka vrcholila. Z tajných dokumentů, které byly nedávno odtajněny, vyplývá, že Westmoreland měl velké obavy z výsledku obléhání americké vojenské základy Khe Sanhu. Bitva nakonec skončila podivně, Vietnamci se stáhli, protože utrpěli ohromné ztráty a nebyli schopní Američany porazit. Po skončení obléhání ale Američané základnu sami opustili.

Jenže ještě v době, kdy byla základna obležena Severovietnamci a Vietkongem, zvažoval Westmoreland všechny možnosti. Celý svět sledoval obléhání, které až nápadně připomínalo francouzský debakl u Dien Bien Phu. Westmoreland chtěl za každou cenu odvrátit podobný scénář. Rozjel proto vlastní plán, o kterém nevěděl ani prezident Lyndon Johnson. Šlo o operaci nazvanou Zlomená čelist. Její podstatou bylo fyzické přemístění raket s nukleárními hlavicemi ze Spojených států na území Vietnamu. Měly být použity, pokud by Khe Sanh padl a Američané by byli zahnáni na ústup.

Westmoreland dokonce kontaktoval admirála Shrapa a sdělil mu, že Zlomená čelist má zelenou, protože on sám ji schválil. Stejně tak komunikoval i s dalšími vysoce postavenými veliteli a sděloval jim, že Zlomená čelist brzy začne. Věc by zřejmě brzy dospěla do stádia realizace, ale plán unikl a dostal se až k prezidentovi Lyndonovi Johnsonovi a jeho vojenským poradcům. Těm se Westmorelandův plán vůbec nelíbil. Johnson navíc byl už delší dobu podezřívavý ke svým generálům a příliš jim nevěřil. Měl k tomu dobrý důvod. Generálové mu neustále slibovali rozhodující vítězství, které nepřicházelo, a naopak stále žádali stovky milionů dolarů na další válčení, které mizely v beznadějných operacích.

Johnson doslova zuřil, když se o Zlomené čelisti dozvěděl. Celou operaci okamžitě zarazil, navíc ale nařídil Westmorelandovi vše ututlat, po jeho šíleném plánu se měla slehnout zem. Naštěstí se dochoval právě Johnsonův dopis, ve kterém to Westmorelandovi psal. Vyšlo tak na povrch nejen to, jak daleko chtěl vrchní americký velitel zajít, ale také to, jak moc byl zoufalý a obával se porážky. K té nakonec opravdu došlo, a Američané museli z Koreje potupně odejít.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu