válkaČeskoslovenskoobjevy

Genealogické testy DNA někdy odhalují šokující skutečnost: Otcem dítěte ze zkumavky je lékař

Genealogické testy DNA někdy odhalují šokující skutečnost: Otcem dítěte ze zkumavky je lékař
Zdroj: Profimedia
+ 5 fotek+ 6 fotek

Zajímá vás, odkud pochází vaši předkové? Není nic jednoduššího než si v dnešní době zakoupit sadu na domácí DNA testování. Genetický rozbor ovšem někdy přináší nepříjemná zjištění.

Simona Knotkova 23. června 2021

V případě umělého oplodnění je otcem dítěte partner ženy, který není schopen ženu oplodnit přirozenou cestou, nebo anonymní dárce. Jak ovšem stále častěji odhalují populární genealogické testy DNA, někdy je otcem samotný ošetřující lékař.

Thumbnail # Žena se stala prvním dítětem ze zkumavky. Její rodině po narození vyhrožovali
Mohlo by Vás zajímat:

Žena se stala prvním dítětem ze zkumavky. Její rodině po narození vyhrožovali

Toto nepříjemné zjištění čekalo například Američanku Kelli Rowlette, která si v roce 2017 zakoupila domácí sadu na testování. Když přišly výsledky, čekalo ji šokující odhalení. Nejenom že nebyla v žádném příbuzenském vztahu se svým otcem, ale navíc měla stejné geny jako jistý Gerald Mortimer, lékař, který před lety dívku odrodil. Žena podala na muže žalobu a následně vyplavalo na povrch, že někteří členové porodnicko-gynekologické asociace si tohoto chování u Mortimera byli vědomi…

Rozsáhlejší DNA analýza z loňského roku zase potvrdila, že již zesnulý nizozemský specialista na plodnost Jan Karbaat oplodnil minimálně 49 žen bez jejich vědomí. Podle jeho slov takto „obšťastněných“ žen mohlo být dokonce 60. A podobných případů díky populárním DNA sadám přibývá.

Thumbnail # Sedmdesátiletá žena podstoupila umělé oplodnění. Narodil se jí zdravý chlapeček
Mohlo by Vás zajímat:

Sedmdesátiletá žena podstoupila umělé oplodnění. Narodil se jí zdravý chlapeček

Proč se někteří lékaři ubírají k takto hanebnému chování? Podle doktorky Julie Cantor z Kalifornské univerzity, která se specializuje na právo v oblasti zdraví a reprodukce, může být důvodů více. Někteří tak třeba činí z „dobré vůle“, když chybí jiné dárcovské spermie nebo pacientka nemůže díky dostupným spermiím otěhotnět. Také se ale může jednat o bezohledné využívání nadřazené pozice nebo jednoduše touhu vytvořit si co největší počet potomků.

„Dokud se nestane běžným postupem, že budeme kontrolovat shodu mezi DNA dítěte a jeho rodiči, nejsme schopni zjistit, kolik takových případů skutečně je. Musíme doufat, že jsou ojedinělé a stojí za nimi nepoctiví lékaři, kteří před desetiletími nemohli tušit, že se jednou bude DNA testovat podomácku a jejich tajemství bude odhaleno. Nejenom že takové chování je groteskním porušením důvěry a naprostou zradou lékařské etiky, ale z dnešního hlediska, kvůli snadnému DNA testování, je něco takového také nestydatě hloupé,“ sdělila.

Další články

Zavří­t reklamu