válkaČeskoslovenskoobjevy

Gene Roddenberry přežil pád letadla, zachránil z hořícího stroje 22 lidí

Gene Roddenberry přežil pád letadla, zachránil z hořícího stroje 22 lidí
Zdroj: thevintagenews.com

Gene Roddenberry je autorem slavného sci-fi seriálu Star Trek. Málo známým faktem je, že mohl zemřít při letecké nehodě. Nejen, že ji přežil, ale ještě se zachoval chrabře.

Tomáš Chalupa 26. června 2019

Gene Roddenberry se narodil 19. srpna roku 1921 v El Pasu v Texasu. Už jako malý se s rodinou přestěhoval do Los Angeles. Původně plánoval, že bude policistou a tři roky chodil na akademii, ale nakonec se jeho zájem zaměřil na letecké inženýrství. Také si udělal pilotní licenci.

Za druhé světové války se jako dobrovolník přihlásil k letectvu a létal na bombardérech B-17. Už v době svého působení u amerického letectva v Pacifiku měl velkou vášeň pro čtení a také psaní. Posílal své příběhy do armádních magazínů, které je ochotně otiskovaly. Po válce létal pro aerolinky PanAm a přitom ještě stíhal na vysoké škole studovat literaturu.

19. července roku 1947 letěl jako třetí letový důstojník z Karáčí do Istanbulu. Na počátku letu probíhalo všechno normálně a nic nenapovídalo tomu, že by mělo jít o něco jiného než jen další rutinní let. Po pěti hodinách ve vzduchu se ale stalo něco, co nikdo nečekal. Motor na levém křídle přestal pracovat, protože se odlomilo vahadlo. Druhý motor se ovšem vinou náhlého náporu začal přehřívat a nakonec vzplanul.

Pasažéři z okýnek viděli hořící motor a na palubě se začala šířit panika. Roddenberry proto vyšel z kokpitu, aby uklidnil cestující. Nic zvláštního se neděje, zvládneme to, říkal jim. Jenže to nebylo úplně tak. Hořící motor se utrhl, ale plameny už se mezitím šířily od křídla dál. Letoun havaroval ošklivě do syrské pouště.

Při dopadu byl Roddenberry zraněn, zlomil si několik žeber. Přesto se okamžitě zapojil do pomoci pasažérům letadla. 22 cestujícím pomohl dostat se ven z hořícího stroje. Poté vedl skupinu přeživších, kteří se pokusili najít pomoc. Rozdělil je na dvě poloviny a každá skupina se vydala jedním směrem. Jedné z nich se podařilo najít vesnici, odkud bylo možné zavolat pomoc.

Po této katastrofě se Roddenberry rozhodl s létáním skončit a začal se naplno věnovat psaní. A bylo to rozhodnutí správné, tedy pokud máte rádi seriál Star Trek. Gene Roddenberry zemřel 24. října roku 1991. Jeho jméno nebude nikdy v tomto ani jiném vesmíru nikdy zapomenuto.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu