Tento výjev na některých místech Indie opravdu neuvidíte.

Tento výjev na některých místech Indie opravdu neuvidíte. | zdroj: mashable.com


Genderová nerovnost v Indii: Ženy na některých místech nemůžou pod hrozbou pokuty používat mobil

TÉMATA: indie | mobily | ženská práva

user-avatar

Simona Knotková

6. 05. 2016 | 08:30

Na Západě už to moc nevnímáme, ale genderové rozdíly stále velkou měrou ovládají životy některých žen. V Indii jim kupříkladu na některých místech není dovoleno používat mobilní telefony.

Suraj je vesnice v indickém státě Gudžarát, která zavedla na naše poměry opravdu netradiční zákaz. Místní rada vydala výnos, podle něhož náctileté dívky a svobodné ženy nemohou používat mobilní telefon. Výjimka se týká pouze naléhavých případů. Přístroje jsou podle nich podobně škodlivé jako alkohol a dívky jenom rozptylují od studia a domácích prací. Poruší-li někdo zákaz, udělena mu bude pokuta v částce až sedmi stovek korun. Ti, kdo porušení zákazu oznámí, budou naopak finančně odměněni.

Suraj bohužel není jediná obec s podobným nařízením. Mobily jsou zapovězeny také dívkám mladším osmnácti let ve vesnici Pančajat v Uttarpradéši. K tomu mají i zákaz sociálních sítí. "Mobily dívky kazí a ony si kvůli nim začínají s chlapci ve velmi brzkém věku. Z toho pak dochází ke zločinům na ně. Za našich dob jsme takové problémy neměli. Technologie dívkám škodí a my je potřebujeme držet na uzdě," vysvětluje jeden z členů obecní rady.

I když na jiných místech vyslovené zákazy nejsou, genderový rozdíl mezi uživateli mobilů v Indii je opravdu propastný – podle rok starých statistik telefon používá až o 113 milionů méně žen. Podobně jsou na tom i čísla internetových uživatelů, z nichž tvoří 88 % muži a pouhých 12 % ženy.

user-avatar

Simona Knotková

6. 05. 2016 | 08:30

Zavří­t reklamu