Vědci vyvrátili jeden z mýtů obestírajících homosexualitu.

Vědci vyvrátili jeden z mýtů obestírajících homosexualitu. | zdroj: sciencealert.com


Gen homosexuality? Nic takového neexistuje, zjistili vědci

TÉMATA: genetika | geny | homosexualita

user-avatar

Simona Knotková

30. 09. 2019 | 09:30

Existuje gen, jehož nositelé jsou předurčeni k lásce či přitažlivosti k druhému pohlaví? Rozsáhlá studie vědců ukazuje, že se jedná pouze o mýtus.

Existuje gen, který způsobuje homosexualitu, a jeho přenašečem jsou ženy – takový byl jeden z mýtů objasňujících, proč někteří lidé tíhnou ke stejnému pohlaví. Tato teorie však nebyla nikdy dostatečně prozkoumána. "Protože se jedná o kontroverzní téma, financování takových výzkumů bylo v minulosti omezené a získávání respondentů obtížné," vysvětluje Fah Sathirapongsasuti z americké genetické společnosti 23andMe.

Ta společně s britskou biobankou vypracovala studii, která poprvé v dějinách zkoumala homosexualitu na obřím vzorku lidí. Výzkumu se zúčastnilo okolo 470 tisíc lidí z USA a Velké Británie, kteří za sebou mají sexuální zkušenost se stejným pohlavím. Podle vedoucího studie Andrey Ganny z Institutu molekulární medicíny ve Finsku se jedná o zhruba stokrát větší počet respondentů, než bylo na daný subjekt šetřeno v minulosti. Každý z účastníků dostal dotazník, který se ptal na jeho sexuální identitu, přitažlivost, fantazie a chování. Současně se badatelé zaměřili na genomy studovaných jedinců.

Závěry jsou jasné: Vědci nenašli žádný konkrétní gen, který by všichni lidé s náklonností ke stejnému pohlaví měli shodný. O sexuální orientaci podle nich rozhoduje především skupina pěti genových variací a menší mírou pak tisíce dalších. Neexistuje však žádný určitý genetický vzorec, který by člověka k homosexualitě předurčoval. Sexuální orientace je podle výsledků studie spíše kombinací genetických a enviromentálních vlivů. To ovšem neznamená, že by sexuální orientace byla životní volbou člověka.

"Je mylné myslet si něco takového. Naši orientaci ve skutečnosti ovlivňuje spousta genů. Každý z nich má na člověka velmi malý vliv, ale společně mají velké dopad. Stejně tak je chyba myslet si, že pokud geneticky někdo tíhne ke stejnému pohlaví, projeví se to i v reálném životě. Měli jsme tu geneticky identická dvojčata, z nichž mělo každé jinou sexuální orientaci. Víme, že existují také jiné než genetické vlivy, ale těm prozatím nerozumíme a naše studie se jim ani nevěnuje," říká spoluautor Brendan Zietsch z Queenslandské univerzity.

Některé z genových variací souvisejících s homosexualitou byly lokalizovány v úseku DNA, kde se nachází geny provázané s čichem. Tento smysl bývá spojován právě se sexuální přitažlivostí. Vědci ale přesně neví, jak ovlivňuje naše sexuální chování.

user-avatar

Simona Knotková

30. 09. 2019 | 09:30

Zavří­t reklamu