Video o superrychlých letadlech Gee Bee včetně unikátních záběrů havárie Lowella Baylese | zdroj: youtube.com


Gee Bee je nejrychlejší a nejnebezpečnější letadlo na světě

TÉMATA: letadla | sport | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 02. 2016 | 12:30

Gee Bee byla závodní letadla určená k dosahování co nejvyšších rychlostí. Ovšem za cenu konstrukce, která rozhodně nebyla bezpečná. Také si vyžádala lidské životy.

Bee Gee byla opravdu mimořádná letadla po všech směrech. První bylo vyrobeno firmou Granville Brothers Aircraft ze Springfieldu v roce 1931. Neslo název Model Z. O rok později jej následovaly Model R1 a Model R2 Super Sporters.

Už první stroj Model Z vyhrál v roce 1931 slavnou soutěž Thompson Products Trophy, tehdy letadlo pilotoval Lowell Bayles. V roce 1932 vyhrál ten samý závod Jimmy Doollitle na stroji R2. Doolitle se zapsal do historie za druhé světové války, kdy vedl nálet bombardérů B-25 Mitchell z letadlové lodi Hornet na Tokio. Ovšem všchny tři stroje byly velmi obtížně pilotovatelné. Všechny havarovaly v roce 1933 a stálo to život dvou pilotů. Jedním z nich byl Bayles, který v rámci zvášení výkonu nechal namontovat do letounu ještě větší motor. Letoun zátěž nevydržel a utrhlo se mu křídlo. Druhý pilot zahynul, když udělal chybu při přistání. I třetí stroj havaroval, když na něj pilot nechal umístit zvětšené palivové nádrže. Tentokrát naštěstí přežil. 

Delmar Benjamin postavil v devadesátých letech repliku letounu R2. Až do roku 2002 jí předváděl na leteckých přehlídkách po celých Spojených státech. Zúčastnil se také rychlostních závodů, ale kvůli závadě na olejovém potrubí doletěl mezi posledními. 

Podívejte se na video o superrychlých letadlech Gee Bee včetně unikátních záběrů havárie Lowella Baylese.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 02. 2016 | 12:30

Zavří­t reklamu