válkaČeskoslovenskoobjevy

Gayové za socialismu: praktiky šílených lékařů, ale i vydírání StB

Gayové za socialismu: praktiky šílených lékařů, ale i vydírání StB
Zdroj: ct/paměť národa/post bellum
+ 2 fotky+ 3 fotky

Narodit se jako gay ani dnes nedává člověku výhled na nějaký zvlášť jednoduchý život. S problémy, které museli překonávat homosexuálové v socialistickém Československu, se to však nedá srovnávat. Čelili nejen opovržení celé společnosti, ale i šíleným experimentům averzní terapie doktora Freunda. Ty z homosexuálů, kteří měli strach z veřejného prozrazení, mohla StB snadno vydírat a přimět je ke spolupráci.

Václav Pokorný 29. března 2018

Od padesátých let byla homosexualita v komunistickém Československu tabu. Nepsalo se o ní, nemluvilo se o ní a už jen slovo homosexuál vyvolávalo mezi „slušnými“ lidmi opovržení.

Až do roku 1961 byla homosexualita ilegální a za sex s osobou stejného pohlaví člověku hrozilo trestní stíhání. Homosexualita byla považována za nemoc, a tak se k ní i přistupovalo.

V té době se uskutečnil rozsáhlý projekt konverzní léčby, při němž se pokoušel MUDr. Kurt Freund averzivní terapií měnit homosexuální orientaci na heterosexuální. Lékaři byli přesvědčeni, že navození hluboce nepříjemných pocitů může člověka odradit od nežádoucího chování, které se mu s danými pocity asociuje. Objektům Freundovy „léčby“ tak vpravili do těla látku, která způsobovala, že se člověku dělalo zle, a během toho mu pouštěli záběry mužů, protože výzkum byl prováděn pouze na mužích, s nimiž si měl dotyčný „pacient“ představovat soulož. Účast na tomto experimentu byla zčásti dobrovolná, ale celkem 91 lidí se muselo podrobit terapii povinně po „soudním stíhání pro homosexuální aktivitu.“

Kurt Freund (1914 – 1996) se v 50. letech se v Praze zabýval léčbou homosexuality a začátkem 60. let se stal odpůrcem její léčby a jeho studie přispěly k dekriminalizaci homosexuálních styků.

Kurt Freund (1914 – 1996) se v 50. letech se v Praze zabýval léčbou homosexuality a začátkem 60. let se stal odpůrcem její léčby a jeho studie přispěly k dekriminalizaci homosexuálních styků.

Třebaže Freundův experiment vyvolává dnes údiv a pohoršení, pro československou homosexuální komunitu měl nakonec docela pozitivní přínos. Paradoxně vedl ke zrušení zákona postihujícího homosexuální styk. Freund totiž po čase zjistil, že experiment nenese očekávané ovoce a muži, kteří se podrobili terapii, nejsou o nic míň „teplí“, než byli na začátku. Dospěl tak k závěru, že homosexualita je sice nemoc, jenže nemoc nevyléčitelná a nevyléčitelným lidem přece nelze vyčítat jejich chorobu a trestat je za ni. Sex mezi dvěma dospělými lidmi stejného pohlaví tak v roce 1961 přestal být v Československu trestný, ale reálně se na situaci gayů moc nezměnilo. V novém zákoně zůstala obecná formulace, že člověk může být stíhán „za pohlavní styk s osobou stejného pohlaví, který budí veřejné pohoršení,“ což byla větička, kterou si mohly československé orgány vykládat svévolně a podle potřeby.

Mladý pár, 50. léta

Mladý pár, 50. léta

V totalitním státě však nadále panovalo všeobecné opovrhování gayi a lesbami. Pro homosexuály byl tak větším strašákem než případný trest strach, že se o jejich sexuální orientaci dozví jejich rodina, kolegové v práci i širší okolí. Strachu z kompromitace samozřejmě ráda a ochotně využívala všudypřítomná Státní bezpečnost.

„Když se člověk pohyboval někde, kde jsme potřebovali, a on nebyl jaksi úplně v pořádku, třeba zahejbal manželce a chodil schválně na pánské záchody (jedno z míst, kde se homosexuálové za minulého režimu seznamovali), tak jsme si na něj objednali pracovníky sledovačky. Když jsme měli velký zájem, tak jsme řekli: Moc vás otravovat nebudeme, ale potřebujeme zjistit z tohoto prostředí tohle a tohle. Když to řeknete, dobrý, když to neřeknete, no tak my to řekneme jinam, asi takhle,“ popsal metody komunistické rozvědky bývalý „estébák“ Jaromír Ulč pro archiv pametnaroda.cz.

Pro většinu homosexuálů přinesla obrovskou změnu až sametová revoluce. Po roce 1989 najednou přestala být homosexualita tabu. Začalo se o ní mluvit, objevily se první časopisy a gay kluby, hnutí za práva menšin nabralo na síle a být gayem nebo lesbou najednou přestalo být ostudou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu