válkaČeskoslovenskoobjevy

Gayové vezli peníze stávkujícím horníkům, skončilo to nevídanou pařbou

+ 5 fotek+ 6 fotek

Byla to zvláštní doba. V polovině osmdesátých let Velkou Británií zmítala rok trvající stávka horníků. Železná lady Margareth Thatcherová s nimi nehodlala vyjednávat a dokonce nechala zablokovat účty odborářů, aby na ně nemohli posílat peníze podporovatelé stávky. Horníkům se ale dostalo nečekané pomoci od jiné skupiny, která vedla svůj vlastní boj. Gayové a lesby v Británii také neměli na růžích ustláno a rozhodli se horníkům pomoci.

Tomáš Chalupa 3. února 2015

Gayové a horníci měli v osmdesátých letech skoro stejné problémy. Margareth Thatcherová byla rozhodnutá stůj co stůj zničit Národní svaz horníků, který vstoupil do časově neomezené stávky. Potyčky s policií, šikana, perzekuce a především obstavené účty. Horníci to prostě měli vzdát, nebo vyhladoví, takový byl plán. Sexuální menšiny byly také pronásledovány a šikanovány. Gayové a lesby měli problémy s policií, zesměšňoval je tehdejší bulvární tisk a společnost byla vybičovaná až k hysterii ve vztahu k těmto lidem.

A tak se tyhle dvě bojující skupiny nakonec spojily, byť počátky byly těžké. Mark Ashton a Michael Jackson (neplést se známým zpěvákem) zorganizovali v Londýně pochod Lesbian and Gay Pride, na kterém vybírali peníze pro stávkující horníky. Založili skupinu LGSM (Lesbian Gay Support Miners) a uspořádali velký koncert s názvem Pits and Perverts. Byla to úžasná párty, na které hrála známá kapela Bronski Beat. Vybrané peníze z těchto akcí se rozhodli členové LGSM doručit v hotovosti přímo do hornických městeček v Jižním Walesu.

A tak v dodávkách plných peněz vyrazili za horníky do městeček, jako byl například Dulais. Došlo zde k zvláštní sociální situaci. Horníci a gayové neměli doposud k sobě žádný vztah, byly to prostě dvě různé skupiny lidí. Situaci samozřejmě poznamenávaly předsudky a puritánská výchova. Obě skupiny musely k sobě hledat cestu, ale nakonec se to podařilo. Spojila je lidská solidarita a společný boj proti útlaku vlády. A tak členové obou komunit společně tančili, a jak mnozí vzpomínají, byly to úžasné chvíle a skvělé mejdany.

Právě tuto málo známou historii zachycuje snímek Pride režiséra Matthewa Warchuse, který sklidil mimořádný ohlas mezi filmovými kritiky i veřejností. „Měl jsem obavu, že celý příběh LGSM bude zapomenut, až zemřu. Je pravda, že záznamy jsou v Muzeu v Manchesteru, ale nikdo neví, že tam jsou. Nikdo by je tam nikdy nehledal. Ve filmu můžete vidět dokonalou revoluci, která zapálila jiskřičku naděje, že sen o lidské vzájemnosti se stane skutečností,“ řekl o filmu Michael Jackson. Film byl věnován památce Marka Ashtona, který zemřel na AIDS v roce 1987.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu