Neviditelní: Portréty lásky a hrdosti | zdroj: Sébastien Lifshitz


Gayové a lesby na fotkách z dob, kdy homosexualita nebyla ještě legální

TÉMATA: styl

Desítky let byly vztahy mezi stejným pohlavím tabu a většinová společnost je považovala za poruchu, ne-li zvrhlost. Přesto i v dobách, kdy gayům a lesbám hrozilo nejen společenské stigma, ale někde dokonce i kriminál, se s radostí a potěchou oddávali v soukromí své milostné vášni. Někteří neodolali pokušení a se svým milým nebo milovanou se nechali na památku zvěčnit, čímž ovšem riskovali skandál. Proto pak museli tyhle fotky před druhými pečlivě ukrývat. Po více než půl století nyní zažívají svůj coming-out, ač jejich aktéři jsou zřejmě již po smrti.

user-avatar

Blondie

12. 08. 2018 | 10:00

Francouzský filmař a fotograf Sébastian Lifshitz (45 let) je posedlý starými fotkami. Sbírá je už od svých deseti let. Za tu dobu se mu podařilo už nashromáždit objemnou sbírku fotografií, které povětšinou nakoupil v zastavárnách a na bleších trzích. Mezi nimi objevil také historické snímky homosexuálních párů, z nichž později sestavil celou knihu nazvanou „Neviditelní: Staré fotografie lásky a hrdosti“. Lidé na nich jsou anonymní, u většiny fotek totiž nebylo uvedeno ani jméno ani místo a doba vzniku. Přesto vyprávějí vlastní příběh o svobodě a odvaze být sám sebou, o odvaze milovat.

Chtěl jsem je ukázat tak, jak jsem je našel, bez jakékoli informace. Jako tajuplné obrazy,“ poznamenal filmař, který se ve své tvorbě na homosexuální tématiku specializuje. 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Blondie

12. 08. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu