válkaČeskoslovenskoobjevy

Gayové a lesby na fotkách z dob, kdy homosexualita nebyla ještě legální

Gayové a lesby na fotkách z dob, kdy homosexualita nebyla ještě legální
Zdroj: Sébastien Lifshitz

Desítky let byly vztahy mezi stejným pohlavím tabu a většinová společnost je považovala za poruchu, ne-li zvrhlost. Přesto i v dobách, kdy gayům a lesbám hrozilo nejen společenské stigma, ale někde dokonce i kriminál, se s radostí a potěchou oddávali v soukromí své milostné vášni. Někteří neodolali pokušení a se svým milým nebo milovanou se nechali na památku zvěčnit, čímž ovšem riskovali skandál. Proto pak museli tyhle fotky před druhými pečlivě ukrývat. Po více než půl století nyní zažívají svůj coming-out, ač jejich aktéři jsou zřejmě již po smrti.

blondie 12. srpna 2018

Francouzský filmař a fotograf Sébastian Lifshitz (45 let) je posedlý starými fotkami. Sbírá je už od svých deseti let. Za tu dobu se mu podařilo už nashromáždit objemnou sbírku fotografií, které povětšinou nakoupil v zastavárnách a na bleších trzích. Mezi nimi objevil také historické snímky homosexuálních párů, z nichž později sestavil celou knihu nazvanou „Neviditelní: Staré fotografie lásky a hrdosti“. Lidé na nich jsou anonymní, u většiny fotek totiž nebylo uvedeno ani jméno ani místo a doba vzniku. Přesto vyprávějí vlastní příběh o svobodě a odvaze být sám sebou, o odvaze milovat.

Chtěl jsem je ukázat tak, jak jsem je našel, bez jakékoli informace. Jako tajuplné obrazy,“ poznamenal filmař, který se ve své tvorbě na homosexuální tématiku specializuje.

Další články

Zavří­t reklamu