Gardiner Island je jedno z nejstarších soukromých panství na americké půdě, jeho historie je velmi zajímavá.

Gardiner Island je jedno z nejstarších soukromých panství na americké půdě, jeho historie je velmi zajímavá. | zdroj: atlasobscura.com


Gardinerův ostrov - konaly se tu hony na čarodějnice a je zde pirátský poklad

TÉMATA: ostrovy | usa | dějiny

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 11. 2019 | 11:00

V roce 1639 byl ostrov, který je dnes součástí státu New York, předán do vlastnictví Lionu Gardinerovi. Ten mu formou dekretu předal britský panovník Charles I. Gardinerův ostrov měl od té doby velmi zajímavou historii.

Gardinerovi potomci ostrov vlastní i dnes. Je stále spojen s britskou korunou a je to nejstarší soukromé panství v zemi. Za 400 let jeho historie se tu dělo leccos. Například Gardinerova dcera Elizabeth zde vedla první hon na čarodějnice na americké půdě. Bylo jí teprve patnáct, ale i tak její hon vedl k uvěznění ženy jednoho dělníka.

V roce 1699 zde pirátský kapitán Kidd zakopal poklad v hodnotě 30 000 dolarů. Rubíny, diamanty a pruty stříbra byly ukryty na ostrově. Kidd sice měl tu slušnost, že se nejprve majitelů ostrova zeptal, ale současně vyhrožoval zabitím celé rodiny Gardinerů, pokud tam poklad nebude, až se vrátí. Jenže místo toho byl Kidd chycen a skončil u soudu v Bostonu. Ten požádal Gardinera, aby poklad přivezl jako důkaz. Gardiner tak učinil a Kidd byl následně popraven. 

Později se o ostrově psalo ještě kvůli půtkám a tahanicím dědiců, kteří si na ostrov dělali nárok. Dnes je držitelkou ostrova Alexandra Creel Goelet, která rozhodně nehodlá ostrov prodat, takže se bude nejspíš dále dědit v rodové linii Gardinerů. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 11. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu