Galvarino přišel o ruce, to mu ale nezabránilo pokračovat dál v boji.

Galvarino přišel o ruce, to mu ale nezabránilo pokračovat dál v boji. | zdroj: allthatsinteresting.com


Galvarino, legendární bojovník, který měl místo rukou nože

TÉMATA: španělé | legendy | jižní amerika | válečníci

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 01. 2019 | 17:00

Pro lid Mapuche, který žil na území dnešního Chile, byl příchod španělských conquistadorů naprostou pohromou, stejně jako pro sousední Inky, které v krvavé válce zcela vyhladili. I Mapuchové se rozhodli s Evropany bojovat.

Příběh o Galvarinovi začíná v 8. listopadu roku 1557. Toho dne došlo k bitvě u Lagunillas. I když slovo bitva je možná příliš nadnesené. Mapuchové neměli proti obrněným a mušketami a děly vyzbrojeným Španělům sebemenší šanci. Byli na hlavu poraženi a 150 bojovníků bylo zajato. Španělský velitel Garcia Hurtado de Mendoza nařídil všem useknout ruku a nos. Velitelé pak měli přijít o obě ruce. Mezi nimi byl i Galvarino. Podle legend sám nabídl i druhou ruku k useknutí a stoicky sledoval, jak na ni dopadá sekera. Mendoza pak zástup zmrzačených a bezrukých bojovníků poslal k hlavnímu veliteli Mapuchů Caupolicanovi. Vzkaz byl jasný – vzdejte se, nebo vás zničíme.

Jenže Galvarino místo toho radil Caupolicanovi, aby dále pokračoval v boji. Ne kvůli vítězství, ale protože život pod španělskou nadvládou neměl pro jeho lid žádný smysl. Sám si vyžádal velení jedné bojové skupiny. A do pahýlů po useknutých rukou si nechal zarazit dva dlouhé nože. S těmi se hodlal vypravit do nadcházející bitvy.

Ta přišla zanedlouho. 3000 Mapuchů napadlo 1500 Španělů v jejich táboře v bitvě u Millarapue. Jenže boj se vůbec nevyvíjel dobře a celý plán útoku se zhroutil dřív, než pořádně začal. Mapuchové totiž zaútočili příliš brzy, nepodařilo se jim Španěly překvapit a ti dokonce stihli přitáhnout děla. Doslova řady Mapuchů rozstříleli. O průběhu boje svědčí i fakt, že Španělé neměli kromě několika koní žádné mrtvé, Mapuchové padli téměř všichni do jednoho.

Těch pár zajatců rozhodl Mendoza hodit psům. Byl mezi nimi i Galvarino. Podle jiné pověsti se před Mendozou sám probodl. Za jeho život údajně prosil jistý Alonso de Ercilla, který se jej snažil zachránit tím, že by se Galvarino přidal ke Španělům. Ten mu ale údajně na jeho nabídku odpověděl. „Raději zemřu, než abych žil jako vy. Jediné, co mě mrzí, že mi smrt zabrání vás roztrhat svými zuby na kusy.“

Mapuchové bojovali proti Španělům dalších 150 let. Nikdy se je dobyvatelům nepodařilo zcela porazit a Mapuchové tak mají dodnes své zvyky a kulturu. Galvarino patří mezi jejich nejopěvovanější historické hrdiny.

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 01. 2019 | 17:00

Zavří­t reklamu