válkaČeskoslovenskoobjevy

Galaxií pádí nejrychlejší hvězda, jakou kdy lidé zpozorovali

Galaxií pádí nejrychlejší hvězda, jakou kdy lidé zpozorovali
Zdroj: sciencealert.com

Hvězdy zpravidla astronomy zajímají kvůli svému jasu, případně když explodují a mění se v supernovu. Hvězda S5-HVS1 je ale zajímavá hlavně tím, že strašně rychle letí vesmírem. Je to nejrychlejší hvězda, jakou astronomové zatím viděli.

Tomáš Chalupa 23. srpna 2019

Rychlost S5-HVS1 je 1700 kilometrů za vteřinu. To je neuvěřitelná rychlost a astronomové se domnívají, že hvězda ji získala díky interakci se supermasivní černou dírou Sagittarius A. „Na tuto hvězdu jsme přišli náhodně,“ říká astronom Daniel Zucker. Původně vědci zkoumali hvězdné klastry v centru galaxie a na superrychlou hvězdu přišli jen díky náhodě.

S5-HVS1 je relativně mladá hvězda, její stáří je pouhých 500 milionů let, přitom její „délka života“ by měla přesáhnout miliardu let. Její velikost je 2,35 násobek velikosti Slunce. Co se týče její rychlosti, překonala rekord, který od roku 2005 držela hvězda RX J0822−4300. Ta letí vesmírem rychlostí „jen“ 1500 kilometrů za sekundu. Naopak rychlejší jsou dva bílí trpaslíci, kteří byli objeveni loni a letí dokonce rychlostí 2200 kilometrů za vteřinu. Ale ti se nepočítají do stejné kategorie, protože jsou to umírající hvězdy, kterým výbuch udělil jejich nebývalou rychlost. Příčina rychlosti je tak dobře známá, zatímco u S5-HVS1 tomu tak není.

Kde vzala tato hvězda svou rychlost, je obrazně řečeno ve hvězdách. Astronomové jak už bylo řečeno, vidí jako příčinu supermasivní černou díru. „Náš model ukazuje, že už její původní rychlost byla podobná jako ta současná,“ říká Zucker. Jinými slovy, na počátku hvězda extrémně zrychlila a pak už zůstávala její rychlost víceméně konstantní.

Jaký mechanismus byl použit, aby něco takhle hvězdu nakoplo? Vědci mají hypotézu, že S5-HVS1 nebyla sama, ale byla součástí tzv. binárního systému dvou hvězd, z nichž ta druhá byla lehčí a menší než naše Slunce. Binární systém se poté dostal do přitažlivosti supermasivní černé díry, která ji k sobě začala přitahovat, zatímco druhou z hvězd, tedy S5-HVS1, jako prak vystřelila do vesmíru. Pro podobnou teorii sice nejsou žádné důkazy, ale vědci zabývající se vesmírem jsou zvyklí pracovat s hypotetickými matematickými modely a tento by celou situaci vysvětlil.

Další články

Zavří­t reklamu