válkaČeskoslovenskoobjevy

Galaxie nejsou tím, čím se zdají být, a lidé pochází z jiných galaxií, říká studie

Galaxie nejsou tím, čím se zdají být, a lidé pochází z jiných galaxií, říká studie
Zdroj: messagetoeagle.com

Astronomové zjistili, že minimálně polovina naší galaxie Mléčné dráhy pochází z jiných galaxií. Přeneseně řečeno, i my, lidé, pocházíme z jiných galaxií. Jsme vlastně takoví mezigalaktičtí migranti.

Tomáš Chalupa 16. srpna 2017

Naše galaxie byla minimálně z poloviny stvořena z energie a částic, které sem přiletěly z jiných galaxií. Astronomům to odhalila simulace na superpočítači, která ukázala, že naše předchozí předpoklady byly mylné. Za všechno může takzvaný intergalaktický transfer. To je nově objevený jev, který znamená, že v jedné galaxii dojde k výbuchu supernovy, která do prostoru emituje ohromné množství plynu a atomů. Tento shluk je pak unášen vesmírným větrem do vzdálených končin vesmíru.

„Pokud si uvědomíme, kolik hmoty k nám přišlo z jiných galaxií, pak sami sebe můžeme označovat jako intergalaktické cestovatele nebo migranty. Nejméně polovina atomů v naší galaxii pochází z jiných galaxií,“ říká Daniel Anglés-Alcázar z centra CIERA (Center for Interdisciplinary Exploration and Research in Astrophysics). My sami, tedy přesněji částice, ze kterých vznikla Země i život na ní, pocházíme z této hmoty z dalekých galaxií.

Simulace ukázala, že tok hmoty plyne tak, že z menších galaxií putuje k těm větším rychlostí několik set kilometrů za vteřinu. Celý proces trvá miliardy let. Většina velkých galaxií je tak minimálně z poloviny složena z těchto přicestovalých atomů. Co to pro lidstvo znamená? Básník by řekl, že jsme děti hvězd, a možná by měl pravdu. Astronomům to ale dává zcela nový pohled na to, jak galaxie vznikají a jak se dále formují. „Studie nám dává povědomí o tom, jak jsou věci kolem nás spojeny se vzdálenými objekty kdesi na obloze,“ uzavírá Anglés-Alcázar.

Další články

Zavří­t reklamu