Andromeda a Mléčná dráha jsou zhruba stejně velké, tvrdí vědci.

Andromeda a Mléčná dráha jsou zhruba stejně velké, tvrdí vědci. | zdroj: messagetoeagle.com


Galaxie Andromedy je stejně velká jako naše Mléčná dráha

TÉMATA: galaxie | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 02. 2018 | 11:00

Australští vědci zjistili, že naše nejbližší galaxie, kterou je Andromeda, je stejně velká jako Mléčná dráha. Doposud se přitom mělo za to, že galaxie Andromedy je třikrát větší v porovnání s naší galaxií.

Vědci k tomuto měření použili novou metodu, která zjišťuje rychlost nutnou k tomu, aby těleso opustilo galaxii. „Když vyšlete raketu do vesmíru, musí letět rychlostí 11km/s, aby překonala gravitační sílu Země. Jenže naše galaxie je bilionkrát těžší než naše Země, takže bychom potřebovali k jejímu opuštění rychlost 550 km/s,“ vysvětluje dr. Prajwal Kafle z Centra pro rádiový astronomický výzkum.

Právě toto měření potencionální rychlosti použili vědci na určení celkové hmoty galaxie Andromedy. Z měření vyplynulo, že dřívější odhady příliš nadhodnocovaly množství temné hmoty v galaxii Andromedy. „Prozkoumáním oběžnic hvězd jsme zjistili, že v galaxii Andromedy je jen třetina původně odhadované temné hmoty,“ říká Kafle. Nyní se chce pustit do počítačových simulací, co by se stalo, pokud by se tyto dvě galaxie měly dostat do kolize.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 02. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu