Fotky herečky Gabrielle Ray i po více než 100 letech nepřestávají okouzlovat. Jsou ozvěnou krásných starých časů Belle Époque.

Fotky herečky Gabrielle Ray i po více než 100 letech nepřestávají okouzlovat. Jsou ozvěnou krásných starých časů Belle Époque. | zdroj: vintag.es


Gabrielle Ray byla nejfotografovanější ženou na počátku 20. století, skončila ale v blázinci

TÉMATA: herečky | anglie

user-avatar

Yvonne K.

20. 12. 2017 | 14:30

Gabrielle Ray byla na počátku 20. století považována za nejkrásnější herečku Spojeného království a nejfotografovanější ženu své doby. Na vrcholu své slávy zanechala kariéry kvůli výhodnému sňatku. Manželství se jí však rozpadlo, a když se vrátila k herectví, obnovit popularitu se jí už nepodařilo. Nesla to velmi těžce a desítky let strávila v psychiatrických léčebnách.

Gabrielle Ray (1883 – 1973) byla britskou muzikálovou herečkou, která ani tak neoslňovala hereckými vlohami, jako spíše svým oslňujícím zjevem modrooké blondýnky se zlatě plavými vlasy a ladnými tanečními pohyby. Na divadelních prknech se objevila už v deseti letech a účinkovala pak v řadě londýnských divadel, kde ztvárňovala role mladičkých dívek. Když jí bylo šestnáct, získala angažmá v zájezdním divadle. Zlomem v její kariéře byl rok 1902, kdy si jí všiml na jednom představení slavný divadelní manažer George Edwardes, jehož Gaiety Theatre byl jednou z nejpřednějších divadelních scén v Londýně. Ještě té noci s ní podepsal kontrakt.

Největší úspěch Ray slavila v roce 1907 v představení Lehárovy operety Veselá vdova, kde sice nehrála hlavní roli, ale svým tancem a akrobatickými kousky přiváděla publikum k šílenství. Jejím nezapomenutelným tanečním číslem byly piruety, stojky a výkopy nohou na stole, který čtyři muži drželi po celou dobu nad svými hlavami.  

Tou dobou si Gabrielle Ray získala pověst neobyčejně půvabné, elegantní herečky, kterou si přáli portrétovat přední fotografové své doby. Gabrielle se ukázala i jako mazaná obchodnice a za focení si dokázala vyjednat patřičně tučný honorář. Svou půvabnou tváří zdobila stránky časopisů, plakáty a pohlednice a stala se známou po celé Evropě. Obdivovali ji vlivní muži své doby, jako třeba americký podnikatel Alfred Gwynne Vanderbilt nebo portugalský král Manuel, a proslýchalo se, že dostávala nabídky k sňatku od vévodů a hrabat. Z celého zástupu obdivovatelů si Gabrielle nakonec vybrala mladého Erica Lodera, jenž měl na kontě 10 milionů dolarů, a kvůli plánované svatbě oznámila odchod z divadla.

Tisíce zvědavců se 29. února 1912 mačkaly před kostelem Svatého Eduarda ve Windsoru, ale příchodu krásné nevěsty se nedočkali. Snoubenci totiž obřad na poslední chvíli zrušili. Gabrielle později vysvětlila, že ji obrovské davy lidí vylekaly a že neměla sílu absolvovat svatbu za přítomnosti tolika novinářů a společenských celebrit. S Loderem se proto sezdali potají až o tři dny později. Pravým důvodem však bylo to, že Loder opomenul podepsat předmanželskou smlouvu. Ať tak či onak, v manželství jim to neklapalo a herečka ani ne po roce požádala o rozvod. Její kolegové z divadla tvrdili, že dokonalá krása se nestálému Loderovi brzy omrzela a našel si méně krásnou, zato zábavnější společnici.

Krach manželství v Gabrielle zanechal emocionální šrámy, nicméně se snažila vrátit na divadelní prkna a navázat na své předchozí úspěchy. Obnovit někdejší popularitu se jí ovšem už nikdy nepodařilo. Časy se změnily, počínající kinematografie divadlům odebrala mnoho diváků a celebritami nové doby se začaly stávat hvězdy stříbrného plátna. Gabrielle navíc v té době ztratila i svého velkého rádce a příznivce George Edwardese. Pár let ještě příležitostně vystupovala v provinčních estrádách a pantomimách, než v roce 1924 definitivně pověsila herectví na hřebík. Potýkala se pak s depresemi a závislostí na alkoholu a celkově fyzicky chřadla. V roce 1936 se psychicky zhroutila a byla hospitalizována v psychiatrické léčebně, za jejímiž zdmi strávila skoro 40 let. Zemřela osamocená a bezdětná v roce 1973 ve věku 90 let.

Jako vzpomínka na ni zůstaly portrétní fotografie, které si můžete prohlédnout v galerii.

 

témata

user-avatar

Yvonne K.

20. 12. 2017 | 14:30

Zavří­t reklamu