válkaČeskoslovenskoobjevy

G jako gypsy: České aerolinie od roku 1998 označovaly Romy na svých linkách do Londýna

G jako gypsy: České aerolinie od roku 1998 označovaly Romy na svých linkách do Londýna
Zdroj: quora.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

V říjnu 1999 potvrdil tehdejší manažer ČSA v Londýně David Thomas, že již od roku 1998 nechal v seznamech cestujících označovat Romy - nebo lidi, kteří jako Romové vypadají - letící z Prahy do Velké Británie. Po kritice veřejnosti se s označováním Romů skončilo, ale již v roce 2001 zavedla Británie na ruzyňském letišti v Praze předběžné kontroly. Opatření bylo reakcí na dlouhodobý příliv romských azylantů do Velké Británie.

Václav Pokorný 19. října 2019

„Požádali jsme Prahu, aby nás informovala o cikánských rodinách. Prostě mně jenom oznámili, že je jich tam pět, deset, dvacet,” sdělil novinářům v roce 1999 David Thomas, který tehdy pracoval jako manažer ČSA na londýnském letišti Heathrow.

Připustil, že to mohl být on, kdo pražskou kancelář ČSA požádal o označování romských pasažérů. Rozhodnutí označovat v seznamech romské pasažéry, z nichž mnozí v minulosti žádali v Británii o azyl, prý následovalo po jednání s imigračními úřady. Ty však k tomu ČSA přímo nevyzvaly. „Dělali jsme to pro své vlastní záznamy, které už ale nemáme,” řekl tehdy Thomas.

Po zveřejnění této praxe a následné občanské kritice ČSA od ní upustily a naposledy se něco takového podle slov Thomase provádělo v březnu nebo v dubnu 1999. Dle vyjádření tehdejšího generálního ředitele zastoupení ČSA v Londýně Ladislava Weidnera označování romských pasažérů nemělo nic společného s rasovou diskriminací a dělalo se pouze z provozních důvodů, aby se usnadnilo a urychlilo odbavení všech cestujících.

David Thomas tehdy také uvedl, že ČSA musejí zaplatit pokutu 2000 liber za každého pasažéra, který nemá v pořádku cestovní dokumenty. „Kdyby zničili dokumenty mezi Prahou a Londýnem, pak bychom jako přepravce automaticky dostali pokutu 2000 liber na osobu,” vysvětloval. Podle Thomase se stávalo, že Romové zničili svůj pas, jakmile nastoupili do letadla, aby se vyhnuli tomu, že budou z cílového letiště ihned posláni zpět.

Velká Británie se tehdy dlouhodobě potýkala s přílivem českých a slovenských Romů, kteří zde žádali o azyl kvůli údajné diskriminaci ve své vlasti. V srpnu roku 1999 požádalo o azyl v Británii 255 českých Romů, což byl tehdy nejvyšší počet v jednom měsíci. V prvních osmi měsících v tomto roce požádalo o azyl v Británii celkem 1045 romských rodin, což byl dvojnásobek počtu žádostí z roku 1998.

V roce 2001 došla Velké Británii trpělivost se zneužíváním azylového zákona některými českými občany, pro které se stala vidina vysokých zdejších sociálních dávek hlavním motivem žádosti o azyl. Od července tohoto roku byly na ruzyňském letišti zavedeny předběžné kontroly prováděné britskými imigračními úředníky. Z britské strany šlo o omezení počtu žadatelů o azyl, zejména z řad českých Romů. Tuto kontrolu na území České republiky umožnila dohoda mezi vládami obou zemí a měla tehdy zabránit opětovnému zavedení vízové povinnosti pro české občany. Po jejim zavedení zájem se azyl v Británii opadl, ovšem nikoli dlouhodobý zájem romské komunity o tuto zemi.

V současné době se odhaduje počet českých občanů romské národnosti žijících ve Velké Británii na šedesát tisíc.

Závěrem nezbývá, než popřát všem našim občanům pobývajícím ve Velké Británii, aby i po Brexitu mohli zůstat ve svém novém multietnickém domově.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu