válkaČeskoslovenskoobjevy

Fyzik tvrdí, že mimozemšťané mohou obalit Slunce biosférou

Fyzik tvrdí, že mimozemšťané mohou obalit Slunce biosférou
Zdroj: messagetoeagle.com

Teoretický fyzik Freeman J. Dyson se proslavil svým konceptem, kterému se říká Dysonova sféra. Je to v podstatě umělý obal hvězdy, který jsou schopné vytvořit vyspělé mimozemské civilizace.

Tomáš Chalupa 21. prosince 2018

Mluvíme tu o civilizacích, které jsou o miliony let ve vývoji napřed. Takto vyspělé společnosti už mohou ovládat technologie, které jim umožní pracovat v rámci celého solárního systému a v podstatě si ho upravit pro své potřeby. Tím hlavním nástrojem je právě umělá sféra, kterou lze doslova obalit celé Slunce.

Tento umělý balon nebude mít žádné problémy s energií, protože bude fungovat jako gigantický kolektor nebo solární elektrárna. Naopak může energii distribuovat na další planety. Na obalu je ale možné postavit i celá města nebo kolonie a vyřešit tím populační problémy.

Podle Dysona by lidstvo mohlo dojít do takové fáze vývoje už za 3000 let. „Zformovat umělou biosféru kolem Slunce, jakou jsem nastínil, by znamenalo vybudovat množství nezávislých objektů plujících na různých orbitách kolem této hvězdy. Tvar a parametry jednotlivých objektů by byly navrženy podle potřeb jejich obyvatel. Nechci zabíhat do konstrukčních detailů takové sféry, jen říkám, že to jednou bude možné,“ říká Dyson.

O Dysonově sféře se začalo mluvit v souvislosti s objevem hvězdy KIC 8462852. Ta vykazovala množství anomálií, především její jas byl značně nerovnoměrný, což astronomové zprvu nedokázali nijak vysvětlit. Proto se začalo mluvit o tom, že kolem hvězdy plují nejrůznější umělá tělesa, která její jas stíní. Později se však objevila i jiná vysvětlení, která už s mimozemšťany nepočítala. Každopádně Dyson doporučuje zaměřit se při hledání mimozemských civilizací právě na podobné případy, protože vyspělé civilizace mohou stavět podobné velkolepé projekty, detekovatelné i ze Země.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu