Miniaturní motor na atomové bázi bude jednou pohánět třeba nanoboty.

Miniaturní motor na atomové bázi bude jednou pohánět třeba nanoboty. | zdroj: sciencealert.com


Fyzici postavili nejmenší motor na světě, pohání ho jeden iont

TÉMATA: nanotechnologie | technologie | roboti

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 09. 2019 | 10:00

Tým vědců ze slavné Trinity College v Dublinu vyslal do světa zprávu, že sestrojil nejmenší motor na světě. Má velikost jednoho iontu kalcia a mohl by v budoucnu pohánět nanoboty.

Takový motor má podle jeho tvůrců využití v budoucích nanotechnologiích. Funguje v podstatě velmi jednoduše. V iontu je elektrické napětí, které způsobuje, že iont rotuje. Díky setrvačnosti je možné měnit teplo z laserového paprsku na vibrace. Celý systém tak vlastně funguje jako setrvačníkový motor.

Podobný motor sestrojil už v roce 2014 tým německých fyziků, který byl poháněn jen jedním atomem. Ruku v ruce jsou vyvíjeny i potřebné další nanotechnologie, které by jednou mohly být využity v medicíně.

V našich tělech tak mohou v budoucnu proudit miniaturní roboti, kteří budou poháněni právě těmito mikromotorky.  Prvního takového nanorobota sestrojili vědci na univerzitě v Manchasteru v roce 2017. Ten měří pouhou miliontinu milimetru a obsahuje 150 atomů vodíku, dusíku a kyslíku. Robot reaguje na jednoduché příkazy, které jsou prováděny pomocí chemických reakcí.

Dalším příkladem už existující nanotechnologie jsou například speciální kapsule, které odebírají vzorky tkáně ze žaludku. Malinkaté stroječky v podobě nůžek se dostanou do lidského těla, pak materiál, z něhož jsou vyrobené, zareaguje na odlišnou chemickou strukturu, takže se do tkáně zakousne. Z těla se vytáhne magnetem včetně drobného vzorku tkáně, který zůstane v kleštičkách. Tato technologie se už testuje na prasatech.

Jiným příkladem už fungující nanotechnologie jsou spermboti. Vypadají trochu jako kovová spirálka, která může obejmout spermii a pomoci jí, aby se dostala na místo určení – tedy k vajíčku. Tato technologie pomáhající hypoteticky s léčbou neplodnosti se už testuje na skotu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 09. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu