válkaČeskoslovenskoobjevy

Fyzici objevili druhé skupenství tekuté vody

Fyzici objevili druhé skupenství tekuté vody
Zdroj: sciencealert.com

Zaujímá většinu povrchu naší planety a naše tělo tvoří ze 60 procent. Přesto o ní víme velmi málo. Řeč je samozřejmě o vodě. Vědci udělali průlomový objev a zjistili, že voda má i v tekutém stavu dvě skupenství.

Tomáš Chalupa 21. listopadu 2016

Pokud se voda ohřeje někam do rozmezí 40-60 stupňů Celsia, dostane se do fáze, kdy začne přecházet do druhého stavu tekutého skupenství. Voda má největší povrchové napětí ze všech tekutin vyjma rtuti. Je také jedinou známou látkou, která v pevném stavu dokáže plout na sobě samé v tekutém stavu. Zajímavých faktů o vodě je celá řada. „Ve skutečnosti nevíme o vodě skoro nic,“ upozorňuje Phillip Ball z magazínu Nature. A čím víc toho vědci o vodě zjisšťují, tím více nevysvětlených otázek přibývá. Voda je zkrátka jedna velká záhada.

Jednou z nich je změna vlastností vody právě v onom pásmu 40-60 stupňů Celsia. Je to pásmo, ve kterém se podle vědců dá hovořit o druhém skupenství tekuté vody. Zní to bizarně, protože skupenství jsou jen tři: pevné, tekuté a plynné. Ale i v tekutém skupenství je možné rozlišovat stavy. Nejdůležitější je změna stavby molekul, jejichž atomy jsou vázány velmi slabými vazbami. Molekuly se stále rozpadají a skládají zase dohromady. Je to velký chaos, který ale stále má svá pravidla.

Pravda je, že pro běžného člověka žádné změny vyjma změny teploty pozorovatelné nejsou. Vše se děje na molekulární úrovni. Je to voda, ale je to jiná voda než při jiné teplotě. Vědci mají zkrátka stále co objevovat.

Další články

Zavří­t reklamu