válkaČeskoslovenskoobjevy

Funkční fúzní reaktor by mohl vyřešit světovou energetickou krizi

Funkční fúzní reaktor by mohl vyřešit světovou energetickou krizi
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Tokamak Energy je britská energetická společnost, která se snaží postavit funkční fúzní reaktor. Tento typ technologie je podle vědců jednou z možností, jak vyřešit stoupající energetické nároky lidstva.

Tomáš Chalupa 16. května 2017

Tokamak Energy už jeden experimentální fúzní reaktor postavila. Jde o model ST40. Je to reaktor, který je schopen potencionálně rozžhavit plasmu na neuvěřitelných 100 milionů stupňů Celsia. To je sedmkrát více, než jaká je teplota slunečního jádra. Proč je potřeba mít tak horkou plasmu?

Při této teplotě atomy vodíku fúzují do podoby atomů hélia. A při tomto procesu se generuje prakticky neomezená energie. Zatímco běžné reaktory získávají energii ze štěpení atomů, fúzní reaktory naopak mohou získat energii z jejich fúze. Tak to dělá například naše Slunce. Zatímco atomové reaktory produkují radioaktivní odpad, fúzní reaktory produkují jen neškodné helium.

Bohužel zatím se nepodařilo nikde dokonalou fúzi spustit. Tým Tokamak Energy je jen jedním z několika, které se o konstrukci fúzního reaktoru snaží. Konkurenty má například v Jižní Koreji. Těm se podařilo plasmu zahřát na 300 stupňů Celsia na dobu 70 sekund.

Na fúzním reaktoru se pracuje také v americkém MIT nebo v německém Institutu Maxe Plancka. K tomu, aby se dala považovat technologie řízené fúze za zvládnutou, vede ještě dlouhá cesta. Tým z Tokamak Energy odhaduje první reálné výsledky na rok 2030.

Další články

Zavří­t reklamu