válkaČeskoslovenskoobjevy

Fritz Bracht poslal tisícovky Židů na smrt. Po více jak 70 letech byl objeven bunkr, odkud velel

Fritz Bracht poslal tisícovky Židů na smrt. Po více jak 70 letech byl objeven bunkr, odkud velel
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Sklep klášteru v polských Katovicích byl ještě donedávna obyčejným skladištěm. Nově objevené dokumenty ovšem odhalily nečekanou skutečnost - právě odsud za 2. světové války veleli nacisti. V jejích řadách byl i Fritz Brach, slezský hejtman, jehož naplní práce byla mimo jiné správa koncentračního táboru v Březince.

Simona Knotkova 5. září 2016

Na tajný kryt nacistů přišel novinář Tomasz Borowka a doktor Miroslaw Wecki. „Wecki publikoval před dvěma lety knihu o Brachtovi, kde se zmínil o bunkru v Katovicích. Neznal ale jeho přesné umístění. Jednoho dne jsem si povídal se starým mužem, který za války žil. Pamatoval si množství německých aut s vysokými důstojníky, která jezdila ke klášteru. Bylo to prý velitelské stanoviště. Vyhledal jsem pak další, kteří si pamatovali tu dobu, a ti mi řekli to samé,“ vysvětluje Borowka, jak všechno začalo.

Společně s Weckim, specialistou na 2. světovou válku, se poté sešli a začali pátrat po městských archivech. Podařilo se jim najít dokumenty, které ukazovaly na protiletecký kryt ve sklepních prostorech katovického kláštera.

Budova na archivním snímku.

Budova na archivním snímku.

Bunkr se nachází devět metrů pod zemí a chráněn je skoro metrovým stropem. Vlézt se sem mohly až dvě stovky lidí. Více jak sedmdesát let nikdo netušil, že právě odsud veleli nacisti v čele s Fritzem Brachtem.

Zleva důstojník SS Wilhelm Koppe, vůdce SS Heinrich Himmler a Fritz Bracht.

Zleva důstojník SS Wilhelm Koppe, vůdce SS Heinrich Himmler a Fritz Bracht.

Bracht byl jedním z hlavních kumpánů Adolfa Hitlera. V roce 1935 mu byla přidělena funkce župního hejtmana Horního Slezska a později působil také jako obergruppenführer (vyšší vůdce) koncentračního tábora v Březince. Právě odsud poslal v roce 1945 tisícovky Židů na pochod smrti.

Katovického kláštera se zmocnil v roce 1941 během zátahu na katolíky. Původní obyvatelé církevní budovy byli buď zavražděni, uvězněni, nebo deportováni do vyhlazovacích táborů. Budova byla daleko od průmyslové části města a chránil ji vysoký plot. Bracht tedy uznal, že to bude to správné místo pro řídící středisko jeho úřadu. V rámci propagandy se s ním nacisté ostatně i pochválili prostřednictvím novinového článku z roku 1944. Neudali ovšem jeho polohu, a ta byla tak několik let středem dohadů expertů a jiných nadšených historiků. Nikdo z Brachtových dřívějších spolupracovníků o něm nemluvil, sám Bracht spáchal 9. května 1945 společně se svou manželkou sebevraždu.

Velící středisko nacistů, jak o něm v roce 1944 psal tisk.

Velící středisko nacistů, jak o něm v roce 1944 psal tisk.

Podle Borowky se na místě zřejmě nachází i jiné místnosti, které sloužily Němcům. Sestry jim ale přístup do dalších prostorů kláštera odepřely.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu