válkaČeskoslovenskoobjevy

František Venclovský jako první Čech přeplavává La Manche. Ve vodě málem zemřel

František Venclovský jako první Čech přeplavává La Manche. Ve vodě málem zemřel
Zdroj: richardblatny.com
+ 10 fotek+ 11 fotek

Před 45 lety, 30. července 1971, překonal dálkový plavec a otužilec František Venclovský kanál La Manche. Rodák z Přerova byl vůbec prvním Čechem, který dokázal úžinu mezi Francií a Británií pokořit.

Yvonne Pokorná 20. dubna 2021

K dálkovému plavání se Venclovský dostal nešťastnou náhodou. Původně se totiž věnoval boxu a jeho snem bylo dostat se na olympiádu v Římě. Po těžkém úrazu krční páteře v roce 1957 se ale musel s tímto sportem rozloučit. Ochrnula mu horní polovina těla a hrozilo, že zůstane na invalidním vozíku. Venclovský, voják z povolání, se ale nevzdal. Jakmile mu začaly brnět prsty na rukou, dal se do cvičení. Během rehabilitace zjistil, že mu prospívá plavání a ledová voda. “Umím jen takovou nestylovou čubičku,” zlehčoval svůj plavecký styl.

František Venclovský (vpravo), 1964

František Venclovský (vpravo), 1964

O přeplavání La Manche začal poprvé uvažovat v roce 1964. Denně trénoval i čtyři hodiny. V řekách, rybnících, jezerech a koupalištích, po celý rok. Trvalo však šest let, než se mu podařilo přesvědčit československé úřady, aby mu daly povolení vycestovat do kapitalistické ciziny. “To by stálo valuty, soudruhu,” ošívali se úředníci. Venclovský se proto obrátil na generálního tajemníka Gustáva Husáka, a – uspěl.

František Venclovský (vpravo) se chystá přeplavat La Manche.

František Venclovský (vpravo) se chystá přeplavat La Manche.

O překonání kanálu La Manche se poprvé pokusil 6. září 1970. Tehdy mu ale štěstí nepřálo. Pršelo, byly velké vlny, brýle mu netěsnily, slaná voda ho pálila do očí. Rval se s mořem dvanáct hodin, než ho k smrti vyčerpaného vytáhli na palubu doprovodné lodi. Venclovský se nechtěl vzdát, raději by se byl utopil.

František Venclovský při plavání přes kanál La Manche, 1971

František Venclovský při plavání přes kanál La Manche, 1971

Druhý pokus absolvoval v červenci následujícího roku. Trasu o délce 56,5 kilometru zvládl v čase 15 hodin a 26 minut. Odborníci spočítali, že při teplotě vody mezi 13 až 16 stupni Celsia vydal dvacet tisíc kalorií, tedy energii čtyř hornických směn v jednom zátahu.

"Já su tak šťastné," řekl Venclovský po přeplavání kanálu La Manche.

„Já su tak šťastné,“ řekl Venclovský po přeplavání kanálu La Manche.

Když dosáhl břehu Anglie, zazněla jeho památná věta: „Já su tak štastné.“ Měl důvod se radovat. Byl nejen prvním Čechoslovákem, ale po Denisi Pearsonovi z Rhodésie také druhým občanem vnitrozemského státu, kterému se podařilo Lamanšský průliv přeplavat.

František Venclovský na rybníce Mrchojeďák

František Venclovský na rybníce Mrchojeďák


Sláva mu stoupla do hlavy. „Po přeplavání Kanálu začal až příliš dávat najevo svou výjimečnost. Nejevil zájem o kratší plavby, nebyl rychlý plavec, prohrával a s tím se neuměl smiřovat. Koupal se s námi v Punkvě, ale byly nás tam desítky a on nemohl vyniknout, proto raději dělal stojku na zábradlí nad propastí Macochy. Na otázky, proč dělá ze sebe cvičenou opici, odpovídal podrážděně: ‚Ať ti, kterým se to nelíbí, přeplavou La Manche, pak se s nimi budu bavit!‘ Od mnohých dálkových plavců a otužilců se tak izoloval,“ vypravoval doktor Mohapl.

V roce 1975 se Venclovský do vln kanálu La Manche vrhl ještě potřetí. I tentokrát uspěl, a to dokonce ve třetím nejrychlejším čase jeho věkové kategorie.

František Venclovský se otužuje.

František Venclovský se otužuje.

Do studených vod se naposledy ponořil v prosinci roku 1996 ve své milované řece Bečvě. Stěží ale vylezl na břeh a na břehu celý ztuhl. Skončil v nemocnici s bolestmi břicha. Při operaci lékaři zjistili, že mu krevní sraženina, která vznikla nejspíš podchlazením ve vodě, uzavřela tepnu vyživující tenké střevo a tkáň pak odumřela. Den po operaci Venclovský zemřel. Bylo mu 64 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu