válkaČeskoslovenskoobjevy

Frank Lentini měl tři nohy a dva penisy. Na svůj handicap si nikdy nestěžoval

Frank Lentini měl tři nohy a dva penisy. Na svůj handicap si nikdy nestěžoval
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Staré cirkusy se od těch dnešních mimo jiné lišily tím, že ve svém programu měly takzvané freak show - přehlídku jedinců s tělesnými zvláštnostmi. Mezi jednu z největších hvězd těchto panoptik patřil třínohý muž Frank Lentini.

Simona Knotkova 22. ledna 2020

Francesco „Frank“ Lentini se narodil 18. května 1889 v sicilském městě Rosolini. Ač byl pátým článkem z dvanácti dětí, mezi svými sourozenci rozhodně nebyl k přehlédnutí. Na rozdíl od běžného dítěte totiž disponoval třema nohama, čtyřmi chodidly, šestnácti prsty a dvěma pohlavními ústrojími. Podle dnešní medicíny chlapec trpěl deformací, kterou způsobila absorpce siamského dvojčete v lůně matky. Toto dvojče bylo k Frankovi připojeno ve spodní části páteře a tvořila ho pánevní kost, pohlavní orgány, nohy a malé chodidlo spojené s kolenem třetí nohy. Když měl chlapec čtyři měsíce, lékaři zvažovali amputaci. Riziko tohoto zákroku bylo ale příliš vysoké, a tak se nakonec rozhodli nadbytečné partie zachovat.

Rodiče se za chlapce zprvu styděli, ale v pozdějších letech je napadlo, že by synovu anomálii mohli využít ke zlepšení finanční situace. Frank proto odjel v devíti letech s otcem do Ameriky, kde se přidal k cirkusu bratří Ringlingů. Zde byl uváděn jako „třínohý Sicilan“, „jediný třínohý fotbalista na světě“ či jako „největší medicínský div světa“. Během svého vystoupení chlapec kopal do míče, skákal přes švihadlo či jezdil na kole.

Svůj životní úděl nikdy nebral jako přítěž a ze svého handicapu si naopak dokázal dělat legraci. O přízeň žen ostatně nouzi neměl a už v osmnácti letech se oženil s herečkou Theresou Murray, se kterou zplodil čtyři děti. Později se s ní rozvedl a oženil se s Helenou Shupe, po jejímž boku zůstal až do konce života. Známí ho popisovali jako charismatického a inteligentního muže.

„Nikdy jsem si nestěžoval. Myslím si, že život je nádherný a já si ho užívám,“ řekl v jednom z pozdějších rozhovorů. Zemřel na plicní onemocnění 22. září 1966 v 77 letech.

Ve svém rodném městě je vzpomínán dodnes, o čemž svědčí například památeční festival, který se tam uskutečnil u příležitosti padesátého výročí jeho úmrtí. Mimo jiných se ho zúčastnili také Frankovy potomci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu