Ilustrativní foto.

Ilustrativní foto. | zdroj: odditycentral.com


Francouzští řezníci volají o pomoc. Na prodejny jim útočí agresivní vegani

TÉMATA: maso | veganství | francie

user-avatar

Simona Knotková

10. 07. 2018 | 12:00

Vegetariánství, veganství, vitariánství či frutariánství - doba tradičního stravování je pryč a lidé dnes běžně vyznávají různé alternativy. Pokud se příznivci jednotlivých stravovacích stylů navzájem tolerují a nevnucují druhému své názory, vše je v pořádku. Problém nastává, když se jeden z táborů rozhodne hlásat své postoje za každou cenu. Třeba ve formě násilí, jako je tomu aktuálně ve Francii.

Omítky potřísněné umělou krví, rozbité výlohy či nasprejované nápisy hlásající "Stop speciesismu!" (speciesismus = druhová nadřazenost, pozn. red.) – takovými způsoby dávají vegani ve Francii na odiv svůj životní styl. Situace zašla až tak daleko, že prezident francouzského řeznického svazu Jean-Francois Guihard napsal ministru vnitra dopis, ve kterém ho žádá o zvýšení policejní ochrany. Agresivní vegany v textu přirovnává k teroristům. Kus viny dává médiím, v nichž se veganský způsob života v poslední době hojně propaguje.

"Osmnáct tisíc řezníků a řeznic naší země se už několik měsíců obává následků, které může způsobit přehnaná medializace veganského životního stylu. Počítáme se státními složkami a ochranou celé vlády, která co nejdříve zastaví fyzické, verbální a morální násilí páchané na poctivých profesionálech," píše Guihard v dopise. K jeho napsání ho dohnala zejména série útoků, k níž došlo v regionu Hauts-de-France letos v dubnu.

Nečeká, že policie bude nyní postávat před každým řeznictvím v zemi. Byl by ale rád, kdyby příslušné orgány posílily ostražitost a důkladně monitorovaly skupinky veganských aktivistů.

"Jedná se o teror, který se mezi nás snaží zasít několik jedinců a organizací. Jejich jediným cílem je odstranit celou jednu část francouzské kultury, která tolik vděčí odbornosti svých řemeslníků," stojí dále v listu.

Prezident řeznického svazu dále dodává, že osobně nemá nic proti lidem, kteří se z různých důvodů rozhodli pro alternativní způsob stravování. Problém vidí v momentě, kdy tito lidé ohrožují svobodu druhého a svůj postoj mu předkládají násilnou formou.

"Nic proti nim nemám. Pokud odmítají jíst maso, je to jejich volba. Žádáme pouze o to, aby lidé respektovali naše řemeslo a naše zákazníky, což znamená většinu Francie. Vegani jsou stále menšinou," uzavírá.

user-avatar

Simona Knotková

10. 07. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu