válkaČeskoslovenskoobjevy

Francouzští pastevci se v Landes pohybovali na chůdách

Francouzští pastevci se v Landes pohybovali na chůdách
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Oblast kolem Landes je v podstatě jedna velká mokřina. Málo cest, nekonečné podmáčené traviny, zkrátka je to místo, kde se velmi složitě člověk dopravuje z místa na místo. Pastevci z Landes proto odpradávna používají chůdy při pasení svých stád nebo když chtějí dojít na některou z farem.

Tomáš Chalupa 15. dubna 2020

Říká se jim tchagues, což znamená něco jako vysoké nohy. Chůdy a dlouhá hůl, to je klasická výbava těchto tchagues. Chůdy poskytovaly nejen výhodu při chůzi mokřadami, ale také z nich měli pastevci lepší výhled do krajiny, a mohli tak směřovat svá stáda.

Chůzi na chůdách se v Landes učí děti už od útlého věku. Díky tomu jsou místní lidé v této disciplíně prakticky nepřekonatelní, na chůdách se pohybují s neobyčejnou jistotou a obratností. Na chůdách se dokáží ohnout a utrhnout květinu ze země. Pokud je potřeba, pohybují se velmi rychle. Když do oblasti v roce 1808 zavítala císařovna Josefína, doprovázeli její kočár právě tchagues a tempu koní v pohodě stačili.

V 19. století začaly místní mokřady vysychat a s tím se začala schopnost používat chůdy ztrácet. Nové generace se tomuto umění již přestávaly učit. Chůzi na chůdách si naopak oblíbili někteří místní aristokraté coby zábavnou kratochvíli. A v této podobě to zůstalo až do počátku 20. století, kdy se organizovaly v Paříži dokonce maratony na chůdách, coby oslava zemědělského způsobu života. V současnosti však v Landes umí na chůdách chodit už jen velmi málo lidí.

Další články

Zavří­t reklamu