Černošstí vojáci ve Francii v zimě roku 1944

Černošstí vojáci ve Francii v zimě roku 1944 | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Francouzští černošští vojáci bojovali na straně Francouzů i proti nim

TÉMATA: druhá světová válka | francie | černoši

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 01. 2017 | 11:00

Vojáci z francouzských afrických kolonií bojovali za první i druhé světové války na straně Francouzů. Památný snímek pochází ze zimy roku 1944, kdy černošská jednotka držela pozice u La Boucle du Doubs poblíž města Besançon.

Francouzští černoši ze Senegalu byli vyzbrojeni britskými kulomety Bren a americkými puškami Springfield 1903. Helmy nosili americké s emblémem kotvy, což byl symbol koloniálních jednotek. Všichni vojáci z kolonií byli dobrovolníky. Slavní Senegalští střelci bojovali jak na straně kolaborantské vlády ve Vichy, tak na straně Svobodných Francouzů generála de Gaulla v poměrně velkých počtech. V roce 1940 tvořili černoši devět procent celé francouzské armády. V průběhu války bylo do armády naverbováno na 200 000 černochů. 25 000 z nich zemřelo v boji. 

Africké jednotky byly používány všude tam, kde se předpokládaly vysoké ztráty. Byly to ony, koho velitelé stavěli do pole, bylo-li zapotřebí část vojska obětovat. Senegalští střelci se ocitali v první linii útoků. Pro způsob, jakým byly jejich jednotky v boji využívány, měl voják z jejich jednotek čtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že padne. Pro srovnání – ztráty mezi francouzskými vojáky činily jen 3%

Pokud padli do zajetí Němcům, skončili v lepším případě v pracovních táborech, v horším byli rovnou popraveni jakožto méněcenná rasa. Po válce byly tyto jednotky přesunuty zpět do Afriky, Charles de Gaulle si totiž nepřál jejich přítomnost v kontinentální armádě a postupně je nahrazoval bělošskými jednotkami.

Nešťastnou bitvou bylo obsazování Levanty držené vichistickými silami. Vichistické jednotky byly složeny ze Senegalských střelců, ovšem stejně tak je měla ve svých řadách i útočící vojska Svobodných Francouzů. Došlo tak k problematické situaci, kdy měli po sobě střílet vojáci černé pleti z jedné země. Britové těmito jednotkami neprávem pohrdali právě proto, že v boji nechtěli střílet na své krajany. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 01. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu