Charles Rigoulot byl opravdový silák, dokázal se díky tomu dostat i z nacistického vězení.

Charles Rigoulot byl opravdový silák, dokázal se díky tomu dostat i z nacistického vězení. | zdroj: thevintagenews.com


Francouzský vzpěrač a olympijský vítěz použil svou sílu, aby utekl z nacistického vězení

TÉMATA: sport | francie | druhá světová válka | vzpírání | nacismus

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 11. 2018 | 14:00

Charles Rigoulot byl vzpěrač a profesionální zápasník. Silák se dostal za druhé světové války do rukou nacistům. Jeho síla mu ale pomohla zmizet z jejich žaláře.

Rigoulot mezi lety 1923 a 1926 ustanovil 12 světových rekordů ve vzpírání.  Měřil jen něco málo přes 170 cm, ale vážil 104 kilogramů a přes hrudník měl 124 centimetrů. Prostě pořízek, jaký se jen tak nevidí. Ostatně byl to právě Rigoulot, kdo zvedl nad hlavu činku s vahou 118 kilogramů, ovšem jednou rukou.

V roce 1924 se Rigoulot zapsal do historie sportu, když na olympijských hrách v Paříži zvítězil a získal zlatou medaili ve vzpírání. Jako jediný si tehdy vybral starý typ činky, kde bylo závaží v podobě koulí. Všichni ostatní měli činky nového typu, s kruhovými závažími, jak se používají dodnes.

V roce 1928 překonal Rigoulot další dva světové rekordy, opět se starými činkami. Stal se nejlepším jednoručním vzpěračem ba světě. Zvedal dokonce neuvěřitelně těžká (166 kg) železniční kola spojená osou, tzv. Apollonova železniční kola.  

Ve třicátých letech se věnoval vzpírání v cirkusech, ale působil také jako automobilový závodník a účastnil se slavného závodu 24 hodin Le Mans. Pak ale přišla válka a okupace Francie Němci. Rigoulot se stal členem odboje a také se rychle dostal do problémů, když udeřil jednoho nácka. Putoval do vězení, ale nepobyl tam dlouho. Dodnes se traduje, že vlastníma rukama vyrval staré mříže své cely a uprchl. Je možné, že mu pomáhali i ostatní spoluvězni, každopádně jiné vysvětlení jeho úspěšného útěku není.

Po válce pracoval pro French distillery a zemřel roku 1964 na srdeční infarkt. Úspěšná byla také jeho dcera Dany, která se věnovala krasobruslení. Na olympiádě v roce 1960 sice skončila až třináctá, ale i tak byla velmi úspěšná ve svém sportu a třikrát vyhrála francouzský šampionát.

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 11. 2018 | 14:00

Zavří­t reklamu