válkaČeskoslovenskoobjevy

Francouzský student našel v jeskyni více než 550 000 let starý lidský zub

Francouzský student našel v jeskyni více než 550 000 let starý lidský zub
Zdroj: www.francetvinfo.fr
+ 5 fotek+ 6 fotek

Rozměry titěrný, ale významem obrovský objev učinil 20letý student umění z francouzského města Mety. Při vykopávkách v jeskyni Arago nedaleko francouzské vesnice Tautavel našel zub dospělého člověka, který je starý minimálně 550 tisíc let. Jde tak o nejstarší dosud nalezený lidský ostatek ve Francii.

Irena Gruberová 31. července 2015

Student umění Valentin Löscher se letos v červenci poprvé účastnil archeologických vykopávek a hned učinil objev, který se mnoha archeologům nepovede za celý jejich život. Místo aby si udělal stejně jako jeho kamarádka Camille Jacquey přestávku, dál se hrabal v zemi, v níž ležely kosti velkých zvířat, když tu se v hnědé hlíně zaleskla sklovina zubu. V tu chvíli si mladík vůbec nebyl vědom významu svého objevu, nicméně fragment zubu předal paleontropoložce Amélii Vialetové. Ta si jeho profil prohlédla na počítači, načež jej odeslal do laboratoře. Vzápětí mezi vědci propuklo nadšení.

„Nemůžeme říci, zda jde o zub muže či ženy, ale víme, že je starý mezi 550 až 580 tisíci lety, protože jsme použili různé metody datování,“ sdělila pro Agence France-Presse Amélie Vialetová. „Jde o významný nález, neboť máme jen velmi málo lidských fosilií z tak dávné doby,“ zdůraznila. Nalezený zub má podle vědců vyplnit mezeru mezi několika málo nejstaršími fosiliemi lidského těla, pocházejícími většinou ze Španělska a Německa, a mladšími nálezy. „Pokud mají zuby na sobě sklovinu, může to rovněž poskytnout přímé informace o stravě těchto dávných lidí,“ řekl pro agenturu AP londýnský antropolog Chris Stringer.

Nejstarší lidský ostatek ve Francii.

Nejstarší lidský ostatek ve Francii.

Zub je o 100 000 let starší než ostatky proslulého Tautavelského muže, které se našly ve stejné lokalitě a pocházejí z doby před 450 000 lety. Tím se tento zub zařadil mezi nejstarší pozůstatky člověka v Evropě. Pravděpodobně patřil druhu Homo heidelbergensis (člověk heidelberský), jenž žil před 600–250 tisíci lety a je považován za předka neandertálce. Vyznačoval se velkou mozkovnou a robustními kostmi lebky, ale kvůli nedostatku nálezů nemáme povědomí o tom, jak vypadaly jeho horní a dolní končetiny nebo pánevní kosti. Vědci však doufají, že jeskyně Arago vydá ještě další svá tajemství.

„Pořád mi to jaksi nedochází, ale mám z toho radost,“ řekl Löscher ve francouzské televizi. „Není ale proč být pyšný. Prostě jsem jen byl ve správnou chvíli na správném místě,“ odmítá student jakékoli poklony a hodlá dál pokračovat ve své třitýdenní stáži.

Další články

Zavří­t reklamu