válkaČeskoslovenskoobjevy

Francouzský policista honil sériového vraha, byl jím on sám

Francouzský policista honil sériového vraha, byl jím on sám
Zdroj: youtube.com

Ambiciozní mladý detektiv, vždy první na místě činu útoků na ženy. Plný entuziasmu do vyšetřování těchto hrůzných činů. Nikoho nenapadlo, že on sám je pachatelem.

Tomáš Chalupa 21. září 2021

V červenci roku 1978 byla postřelena mladá Francouzka Karin, když odcházela z kina v Point-Saint-Maixence. Dokázala se zotavit, ale policistům nedokázala útočníka popsat. Jenže střelec se ozval sám. Řekl ve vzkazu, že Karin ho znala a že bude útočit znovu. „Sedmnáctiletá dívka bloumající nocí je přesně ten cíl, který mám rád. Příště budu mířit na srdce….“

A skutečně útoků na mladé ženy začalo přibývat. Policie byla na nohou, přesto došlo dokonce k jedné vraždě. Pátrání bylo ale neúspěšné. Nemohlo být jiné. Vyšetřovací tým vedl totiž sám pachatel. Konstábl Alain Lamare byl oním pachatelem a vrahem. Jenže na podobnou situaci prostě policie není připravená. Pokud je vrah z jejích řad a navíc vede vyšetřování, trvá velmi dlouhou dobu, než si kdokoliv všimne, že věci nejdou, jak mají.

Případ Alain Lamare se v roce 2014 dočkal i filmového zpracování.

Případ Alain Lamare se v roce 2014 dočkal i filmového zpracování.

Lamare před tím, než nastoupil k policii, působil v armádě, kde absolvoval vojenský výcvik. Jako policejní důstojník měl přístup k mnoha datům z vyšetřování. Vlastně nebyla žádná možnost, jak jej odhalit, protože Lamare postupoval velmi metodicky a precizně. Velkou výhodu mu dávalo to, že se na místě činu vždy objevil dříve než ostatní policisté. Mohl tak manipulovat s důkazy a celým místem činu. Policisté tak byli permanentně na špatné stopě.

Když například policisté zjistili, že auto, ze kterého bylo stříleno na Karin, bylo ukradeno, Lamare věděl, kde ho hledat. Jenže do vozu umístil výbušninu. Když detektivové otevírali dveře vozu, výbušnina explodovala. Podobný postup použil ještě několikrát.

V prosinci roku 1978 zastřelil Lamare devatenáctiletou Yolande, která následkům podlehla. Z útočníka se tak stal vrah. Doposud všechny jeho oběti totiž útok přežily. Lamaire si to užíval a poslal policii další zprávu. „Vyvarujte se zraněných a lovených zvířat. Mohou se stát velmi nebezpečnými. Nemám co ztratit a dokážu vám to. Jsem zvyklý na krev a hrůzu a naučím vás to milovat.“

Jenže to už skupině policistů začalo být nápadné, že Lamare je vždy první na místě činu a začali na něj sbírat tajně informace. Navíc Lamare se dopustil fatální chyby. Své vzkazy policii psal rukou a rukou také psal své některé oficiální policejní zprávy a záznamy. Nebyl problém zjistit, že oba styly písma jsou si velmi podobné.

Zatčení Alaina Lamara 8. dubna 1979

Zatčení Alaina Lamara 8. dubna 1979

Zjistili také, že Lamare miluje zbraně a také se vyzná v autech. Když policisté se svými závěry přišli za nadřízenými, s překvapením zjistili, že i oni už měsíce Lamara podezřívají a mají na něj také pěkně tlustou složku. Lamare byl vzápětí zatčen.

Lamare se bránil zatčení a dokonce střílel po zasahující jednotce. Té se však podařilo jej zpacifikovat. V jeho bytě byly dlouhé seznamy lidí, které hodlal zastřelit, byli mezi nimi i policisté vyšetřující případ. „Je dobře, že jste mi dali želízka, jinak bych vás všechny postřílel,“ řval Lamare na policisty. Soud prohlásil, že Lamare je nepříčetný a poslal jej na doživotí do psychiatrické léčebny. Tam sedí dodnes.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu