Zbraně nalezené v domě v Bretani patřili francouzským odbojářům.

Zbraně nalezené v domě v Bretani patřili francouzským odbojářům. | zdroj: warhistoryonline.com


Francouzský pár objevil doma bednu se zbraněmi z druhé světové války

TÉMATA: zbraně | francie | druhá světová válka | odboj | nacisté

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 01. 2020 | 09:00

Pár se v roce 2017 rozhodl pro celkovou rekonstrukci svého domu v Burgundsku. Jaké bylo jejich překvapení, když při rekonstrukci nalezli bednu se samopaly Sten, pistolemi a granáty. V domě je uschovalo francouzské hnutí odporu Résistance, které vedlo odboj proti nacismu za druhé světové války.

Na dvou samopalech Sten byla vyryta jména Pepette a Alice. V bedně byly celkem tři samopaly, tři pistole a 12 granátů. Za druhé světové války dům patřil makistům, tedy členům francouzského hnutí odporu Résistance, působícího v okupované části země. Média nezveřejnila identitu manželského páru, který si přál zůstat v anonymitě.

Pár věnoval nalezené zbraně místnímu muzeu v Morvanu, které je demilitarizovalo a následně vystavilo v expozici věnované odboji.

Makisté byli příslušníci francouzského hnutí odporu za 2. světové války v Němci okupované části Francie. Po pádu Francie v červnu 1940 zahájili boj proti nacistické okupaci; jejich řady se rozrostly zvláště po vylodění Spojenců v roce 1944. Byli ze vzduchu zásobováni zbraněmi a vybavením ze strany Britů, takže jejich typická výzbroj sestávala právě ze samopalů Sten.  Makisté ale samozřejmě také používali zbraně ukořistěné Němcům. Celkově mělo hnutí odporu ve Francii v době spojenecké invaze do Normandie na 300 tisíc členů.

Nález v Bretani zdaleka není ojedinělý, i v jiných zemích byly nalezeny bedny zbraní ze druhé světové války. Skupina hledačů objevila v Litvě zakopanou krabici se zbraněmi patřící německým sabotérům. Letos se bedna se zbraněmi našla také v polském Valbřichu. Obsahovala několik pistolí Mauser a náboje.

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 01. 2020 | 09:00

Zavří­t reklamu