válkaČeskoslovenskoobjevy

Francouzský dům skrývá nedotčený pokoj vojáka, který zemřel v 1. světové válce

Francouzský dům skrývá nedotčený pokoj vojáka, který zemřel v 1. světové válce
Zdroj: theguardian.com
+ 9 fotek+ 10 fotek

Bélâbre je malá vesnice ve střední Francii, která se může pyšnit zajímavou raritou. V jednom z jejích domů je pokoj bývalého vojáka, který od dob 1. světové války zůstal na přání rodičů nedotčený.

Simona Knotkova 28. dubna 2020

Hubert Rochereau se narodil 10. října 1896 do rodiny s vojenskou tradicí sahající až do napoleonských dob. Po absolvování prestižní vojenské akademie École spéciale militaire de Saint-Cyr se přidal k jednotce dragounů, ve které později plnil funkci podporučíka. Během bojů ve vlámské vesnici Loker byl vážně zraněn a 26. dubna 1918 zemřel v polní sanitce. Hubertovy rodiče se o místě pohřbení svého syna dozvěděli teprve v roce 1922. Dnes jeho ostatky leží již doma, na hřbitově v Bélâbre. Právě zde byste dodnes našli také jeho pokoj, který rodiče nechali ve stejném stavu, v jakém ho Hubert naposledy opustil.

„V tom pokoji se zastavil čas. Dokážu si představit, že nějak podobně, ale ve větším měřítku, se cítili průzkumníci, kteří otevřeli první pyramidu nebo starověkou hrobku. Byla by velká ostuda, kdyby to zmizelo. Jako člověk, který miluje historii, cítím, že je také důležité nezapomínat na oběť mužů, jakým byl Rochereau,“ vypráví starosta obce Laurent Laroche.

Podporučík Hubert Rochereau, který zemřel na bitevním poli ve 21 letech

Podporučík Hubert Rochereau, který zemřel na bitevním poli ve 21 letech

Manželé Rochereauovi pro jistotu pokoj taky zazdili. Dům dostal v roce 1935 do vlastnictví jejich armádní přítel, generál Eugène Bridoux, jemuž nemovitost odkázali. Podmínkou k převzetí bylo, aby synův pokoj nechal po dobu dalších 500 let nedotčený. Těžko mohli tušit, že Bridoux se jednoho dne jako státní tajemník Vichistické Francie bude podílet na organizaci židovských transportů. Po osvobození země Bridoux utekl do zahraničí a po zajetí a opětovném útěku zemřel v roce 1955 ve Španělsku. Jeho rodina získala zpátky konfiskovaný majetek, včetně domu v Bélâbre, až po jeho smrti. Nemovitost dnes obývá manžel Bridouxovy vnučky Daniel Fabre.

„Noví vlastnící o pokoji na konci chodby věděli, ale nikdy se do něho nepodívali, protože byl zazděný. Když zeď zbourali, čekal je tento zvláštní objev. V 80. letech pozvali na prohlídku místní zastupitele a řekli jim, že mají v plánu slib dodržet a pokoj ponechat nedotčený, i když tato klauzule v dokumentech o koupi nemá základ ve francouzském právu. Nesmíme ovšem zapomínat, že se jedná o soukromý pozemek. Pan Fabre má dvě dcery a nemůžeme vědět, co s pokojem jednoho dne udělají,“ říká Laroche.

Na vojenské uniformě se v průběhu let vyřádili moli

Na vojenské uniformě se v průběhu let vyřádili moli

Nejlepším řešením by podle něj bylo, kdyby dům odkoupila obec. Na to však nejsou finanční prostředky. „V současné době uvažujeme nad tím, co můžeme udělat, aby byl pokoj zachován, ale upřímně řečeno, jsme jenom malý místní úřad s omezeným rozpočtem. Skutečnost je taková, že i když bychom jednoho dne nemovitost rádi odkoupili a přeměnili ji třeba v muzeum, zkrátka na to nemáme peníze. Možná by pomohlo, kdyby se objevili nějací ztracení příbuzní Rochereaua a pokoj zachránili. Byla by obrovská škoda, kdybychom ho pro budoucí generace ztratili,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu