válkaČeskoslovenskoobjevy

Francouzské noviny vychází jenom 29. února

Francouzské noviny vychází jenom 29. února
Zdroj: Profimedia

Už 40 let vychází ve Francii noviny La Bougie du Sapeur. Speciální jsou z toho důvodu, že jdou do tisku jenom v přestupném roce.

Simona Knotkova 1. července 2021

La Bougie du Sapeur jsou noviny satirické, a proto asi nepřekvapí, že na jejich začátku stál vtip. V roce 1980 se dvojice kamarádů, polytechnik Jacques De Buisson a novinový nadšenec a sběratel Christian Bailly, rozhodli, že z legrace budou vydávat noviny 29. února, tedy každý přestupný rok. Pojmenovali je podle postavy ženisty Camembera z komiksu belgického kreslíře Hergého Les Aventures de Totor, C.P. des hannetons. Camember se narodil 29. února a než nastoupil do války, oslavil své narozeniny pouze čtyřikrát. La Bougie du Sapeur v češtině znamená Ženistova svíčka.

Thumbnail # Američané chtěli zavést kalendář se třinácti měsíci. Neuchytil se
Mohlo by Vás zajímat:

Američané chtěli zavést kalendář se třinácti měsíci. Neuchytil se

Dvacetistránkové noviny připomínají klasický deník, ve kterém čtenáři najdou hlavní sekci s nejdůležitějšími zprávami z domácí půdy i světa. Postupně přibývají odlehčenější témata v podobě kultury či sportu. Všechno je samozřejmě plné slovních hříček, satirických poznámek, vtipů a sem tam vulgárních komentářů. Na rozdíl od klasických novin se La Bougie du Sapeur ohlíží na události, které uběhly od posledního vydání.

„Mluvíme o věcech, které se staly za poslední čtyři roky, ale stále se soustřeďujeme na témata, která utkvěla lidem v paměti. Mluvíme o brexitu, ekologii a subjektech, které přetrvávají. Jsme velmi vážný tisk,“ ironicky popisuje noviny jejich současný šéfredaktor Jean D’Indy.

V oblibě redaktorů je také odkládat některé věci pro další vydání. „Rozhodli jsme se například, že tajenku křížovky z roku 2016 publikujeme ve vydání v roce 2024. Smích je dobrý pro vaše zdraví, a proto by měl být hrazen ze sociálního pojištění,“ pokračuje D’Indy.

Thumbnail # V Japonsku mají noviny, které po přečtení můžete zasadit
Mohlo by Vás zajímat:

V Japonsku mají noviny, které po přečtení můžete zasadit

Celá legrace stojí 4,80 eur (cca 129 korun) a jenom za dnešní rok si noviny zakoupilo kolem 200 tisíc čtenářů. Díky velké základně fanoušků se existence novin obejde i bez reklam a část z výtěžku navíc putuje na pomoc epileptikům a autistům. Někteří si dokonce mohou pořídit předplatné na století v hodnotě 100 eur. A to se vyplatí.

Další články

Zavří­t reklamu