válkaČeskoslovenskoobjevy

Francouzské muzeum zjistilo, že polovina vystavovaných děl jsou padělky

Francouzské muzeum zjistilo, že polovina vystavovaných děl jsou padělky
Zdroj: odditycentral.com

Muzeum v jihofrancouzském městě Elne zažívá opravdovou katastrofu. Muzeum je věnováno dílu malíře Etienna Terruse. Jenže pracovníci muzea nedávno zjistili, že ze 140 jeho děl je 82 padělků.

Tomáš Chalupa 4. května 2018

Muzeum přitom utratilo za soubor Terrusových maleb, kreseb a dalších děl pokrývajících 20 let jeho tvorby 160 tisíc euro. Ohromující je, že až donedávna nepanovaly vůbec žádné obavy o to, zda nakoupená díla jsou pravá. Zájem o tuto problematiku zvedl až historik Eric Forcada. Ten byl pověřen, aby dohlížel na sbírky v době, kdy budova muzea procházela renovací. Při prohlídce jeho děl si všiml závažných nesrovnalostí. Na některých obrazech byly totiž namalovány budovy, které byly postaveny až po Terrusově smrti. Jak je tedy mohl malíř zachytit na svých plátnech?

To ale zdaleka nebylo všechno. „Autorův podpis na jednom obraze zmizel poté, co jsem přes něj přejel bílou rukavicí,“ říká Forcad. Zjevně podpis nebyl příliš starý a nepatřil Terrusovi. Samotné provedení některých obrazů bylo hrubé a neodpovídalo Terrusově práci. Forcada získal silné podezření, že ve sbírkách muzea je ohromné množství padělků. A to se potvrdilo poté, co sbírku prohlédl výbor expertů. Ti označili 82 děl za zcela jasný padělek.

Celou situací je šokováno nejen vedení muzea, ale také představitelé města v čele se starostou Yvesem Braniolem, který prohlásil, že vynaloží veškeré úsilí, aby pohnal k soudu lidi zodpovědné za podvod. „Etienne Terrus byl největší malíř z Elne. Byl součástí místní komunity, byl to zkrátka náš malíř. Vědomí, že lidé navštěvovali naše muzeum a prohlíželi si kolekci, kde byla většina děl podvrh, je velmi zlé. Je to katastrofa pro naší obec. Ale nevzdáme to,“ řekl starosta Braniol.

Muzeum se podle všeho stalo obětí sofistikovaného podvodu. Ten měla na svědomí organizovaná skupina padělatelů, která se na tento typ uměleckých podvrhů specializuje. Muzeum už podalo žalobu na neznámého pachatele a doufá, že policii se jej podaří velmi rychle najít. Nezbývá, než nebohým pracovníkům muzea držet palce.

Další články

Zavří­t reklamu