válkaČeskoslovenskoobjevy

Francouzi za první světové války chtěli stavět falešnou Paříž, aby oklamali Němce

Francouzi za první světové války chtěli stavět falešnou Paříž, aby oklamali Němce
Zdroj: thedailybeast.com

V průběhu první světové války vláda v Paříži trnula hrůzou z představy, že německé bombardéry začnou sypat své bomby na francouzské hlavní město. Nechali proto postavit falešný terč v podobě napodobeniny Paříže.

Tomáš Chalupa 9. dubna 2018

Představte si Paříž v roce 1917. Město je ve vysokém ohrožení, válečná fronta se nachází nedaleko. Němci posílají tiché smrtící nebeské doutníky – Zeppeliny, které shazují bomby na města. Už mají i letadla schopná shazovat velké náklady bomb. Něco, co Evropa doposud nezažila. K bombardování dochází ve dne, ale i v noci. Pařížané čelí velké hrozbě. V roce 2016 při jednom nájezdu Zeppelinů dopadlo na Paříž 10 bomb. Nesmíme to srovnávat s čísly, která byla za druhé světové války. Za první světové války bylo shazování bomb obrovskou novinkou, a jejich použití tak mělo ohromný psychologický dopad.

Od roku 1917 se začala intenzivně zvažovat možnost, že by stačilo postavit někde za městem druhé město, tedy přesněji jeho imitaci, která by zmátla německé bombardéry a vzducholodě. Tehdejší piloti neměli žádná zařízení, která by jim umožňovala detekovat cíl. Jediné, na co se spoléhali, byly jejich oči a ty se daly ošálit.

V čele těchto úvah byl italský inženýr Fernand Jacopozzi, který pomáhal s návrhem plánu „falešné Paříže“. Ve skutečnosti to měly být hned tři menší samostatná města. Na severovýchodě měla být imitace dopravního uzlu v podobě velkého nádraží. Na severozápadě pak měla stát napodobenina centra Paříže včetně ikonických monumentů a na východ se měla umístit industriální zóna s továrnami.

Z velkolepých plánů na stavbu falešné Paříže se nakonec nerealizovalo skoro nic, toto měla být imitace jedoucího vlaku.

Z velkolepých plánů na stavbu falešné Paříže se nakonec nerealizovalo skoro nic, toto měla být imitace jedoucího vlaku.

Byl to i z dnešního pohledu neuvěřitelně ambiciózní plán. Francouzi byli odhodlání stavět repliky nádraží Gare du Nord, Vítězného oblouku nebo Elysejských polí. Vše by bylo postaveno ze dřeva, látky, lepenky, případně kamene. Na všem se měli podílet umělci, kteří měli dotvořit město tak, aby bylo k nerozeznání od pravé Paříže, minimálně ze vzduchu.

Velkým problémem bylo osvětlení. Francouzi chtěli, aby se pravá Paříž ponořila do naprosté tmy, zatímco falešná Paříž měla vypadat jako město, které sice je zatemněné, ale ne kompletně a sem tam je vidět nějaké to světlo.

Velkolepé plány nakonec zůstaly z velké části jen na papíře. Byla postavena pouze imitace několika továren a jednoho jedoucího vlaku. V projektu by se nejspíš pokračovalo, ale v roce 1918 válka skončila a s tím i celý projekt falešné Paříže.

Podobné projekty se pak realizovaly za druhé světové války. Američané své důležité vojenské továrny maskovali jako městečka (dokonce s obyvateli), Britové stavěli také falešné vesnice, aby zmátli německé piloty. Podle některých zdrojů se falešná města staví i dnes, a to v Severní Koreji.

Další články

Zavří­t reklamu