válkaČeskoslovenskoobjevy

Francouzi poslali do Ameriky 49 vagonů naložených vděčností

Francouzi poslali do Ameriky 49 vagonů naložených vděčností
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Andre Picard byl v roce 1947 jen prostý francouzský železničář. Právě od něj ale vzešla myšlenka poděkovat Spojeným státům za rozsáhlou pomoc, kterou do Francie a Itálie poslaly po druhé světové válce. Přišel s nápadem na Vlak vděčnosti.

Tomáš Chalupa 29. srpna 2019

V podstatě to byla celonárodní sbírka, do které přispělo na šest milionů Francouzů. Lidé posílali do vlaku všechno, od hraček, přes oblečení až po nábytek. Ve sbírce se objevil dokonce i Řád čestné legie z napoleonských válek.

Celkem bylo předměty z této sbírky naplněno 49 železničních vagonů. Byly to standardní vojenské vagony, které se začaly vyrábět už v roce 1870 a byly určeny k přepravě 40 vojáků nebo 8 koní. Používaly se za první i druhé světové války francouzskou i německou okupační armádou. Na konci války je užívali i spojenci.

Merci Train, jak byl vlak pojmenován, byl poslán v roce 1949 do Spojených států. Američané o dva roky dříve poslali podobný vlak do Francie. Vlak Amerického přátelství měl tehdy 700 vozů. Merci Train se nalodil na velkou nákladní loď Magellan. Jeho vyplutí 3. února přihlíželo 25 tisící lidí.

Po vyložení vagonů byly jednotlivé vozy vystaveny jako exhibice a důkaz přátelství mezi národy. Dodnes je takto vystaveno 43 vagonů na různých místech Spojených států. Jen vagony pro Massachusetts, Illinois, Nebrasku, Connecticut a New Jersey byly zničeny. Poněkud záhadně také zmizel vagon pro Colorado, o jehož osudu není dodnes nic známo. Vagon zmizel v roce 1953.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu