válkaČeskoslovenskoobjevy

Francouz jel na kole z Paříže do Ankary 6 dní a 6 nocí, aniž se pohnul z místa

Francouz jel na kole z Paříže do Ankary 6 dní a 6 nocí, aniž se pohnul z místa
Zdroj: odditycentral.com

Legendární francouzský ultraatlet Pascal Pich má na svém kontě již 11 světových rekordů a stále si klade nové výzvy. Tou poslední bylo urazit na stacionárním kole vzdálenost mezi Paříží a tureckou Ankarou za šest dní a nocí v kuse.

Yvonne Pokorná 9. června 2018

“Člověk musí tak trochu blázen, aby prohlásil, že pojede na kole šest dní, aniž by se pohnul z místa,” přiznává čtyřiapadesátiletý Pascal Pich. Jenže díky této bláznivosti se mu podařilo stát se jedním z nejuznávanějších extrémních atletů světa, který trhl již 11 vytrvalostních rekordů. Ne náhodou se mu přezdívá Terminátor, protože jej nic prý nezastaví.

Při překonání posledního dálkového rekordu na stacionárním kole urazil 3 165,4 km za 144 hodin neboli 6 dní a 6 nocí, kdy si dopřál jen dvě až tři hodiny spánku.

Pascal Pich loni na pařížském veletrhu

Pascal Pich loni na pařížském veletrhu

Úspěchu předcházela náročná příprava, která mimo jiné obnášela denně tři až šest hodin jízdy na normálním kole, i přesto, že podmínky na stacionárním kole jsou značně odlišné. “Člověk si myslí, že fyzicky je to lehčí, protože se nemusí potýkat s větrem a nerovným terénem, ale je to náročnější psychicky,” vysvětluje Pich. “Musíte hned od začátku vypnout mozek a na konci ho zase zapojit,” dodává. “Jak začnete přemýšlet, jedete přímo do zdi, protože jen zřídka jde o pozitivní myšlenky.”

Pich přiznává, že si nastavuje vysoké laťky a že by byl rád, kdyby ve stejném čase nakonec ujel okolo 3 300 kilometrů. Věk mu přitom není překážkou, spíše motorem. “Dokud mohu podávat výkony, žiji. Stále jsem nenarazil na limity svého těla,” prohlašuje o sobě.

Pich se sportovním aktivitám věnuje od dětství. V patnácti se stal nejmladším držitelem černého pásu v judu ve Francii a v šestadvaceti, kdy objevil triatlon, utvořil svůj první světový rekord za deset hodin plavání, deset hodin jízdy na kole a deset hodin běhu. Je jedním z mála sportovců na světě, kteří praktikují takzvaný dekatriatlon, který je desetkrát delší než Ironman (38 km plavání, 1800 km na kole a 420 km běhu). V roce 2009 absolvoval během jednoho týdne 21 etap Tour de France.

Další články

Zavří­t reklamu