válkaČeskoslovenskoobjevy

Francie ve válce o Falklandy tajně pomáhala Argentině

Francie ve válce o Falklandy tajně pomáhala Argentině
Zdroj: warhistoryonline.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Když vypukla válka o Falklandské ostrovy, Francie vyjádřila podporu Velké Británii. Nově objevené dobové dokumenty ale ukazují, že Francie to ve skutečnosti hrála na obě strany a tajně pomáhala i Argentině.

Tomáš Chalupa 10. ledna 2020

Součástí války o Falklandy byly i námořní a letecké boje. Při jednom z nich argentinské stíhačky vypálily střely Exocet na britské lodě HMS Sheffield a Atlantic Conveyor. Při tomto útoku zemřelo 36 britských námořníků. Tyto střely pocházely z Francie, „země galského kohouta“ je ale do Argentiny prodala ještě před vypuknutím války.

Po propuknutí války naopak Francie zastavila jakýkoliv dovoz zbraní do Argentiny a vyhlásila zbrojní embargo. Britům také umožnila používat své přístavy v západní Africe. Britové za pomoc Francouzům otevřeně děkovali a ministr obrany Sir John Nott označil Francii za největšího britského spojence. Jenže nadšení ze spolupráce obou zemí nesdílelo mnoho členů francouzské vlády. Francouzský velvyslanec v Londýně psal o britské vládě jako o imperialistické a tvrdošíjné s tím, že se nechá unášet svými válečnickými pudy. Mnoho dalších významných úředníků a politiků dávalo skrytě najevo, že by si Britové zasloužili za svou aroganci ve válce prohrát.

Jak zjistila televize BBC, přímo na Falklandských ostrovech v průběhu války působila skupina francouzských vojenských odborníků. Byli ale ve službách Argentinců, a nikoliv v britském táboře a jejich úkolem bylo otestovat raketové systémy a také jejich případné opravy. To je velmi vážné zjištění, které ale nijak nepřekvapuje vzhledem k náladám, které v části francouzského establishmentu panovaly.

Britové nakonec válku o Falklandy vyhrály a nepochybně k tomu přispěla i pomoc Francouzů. Zjištění televize BBC ale zanechává hořkou pachuť a ukazuje, že Francouzi nebyli tak úplně spolehliví spojenci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu