válkaČeskoslovenskoobjevy

Francie má skandál: schovávala si těla mrtvých Židů, na kterých nacisté dělali pokusy

Francie má skandál: schovávala si těla mrtvých Židů, na kterých nacisté dělali pokusy
Zdroj: 3reich.ru

V Institutu forenzní medicíny ve Štrasburku byly nalezeny mrtvoly Židů. Ty zde byly skladovány od osvobození města za druhé světové války. Nacisté na nich prováděli pokusy v koncentračních táborech, mělo se za to, že je spojenci pohřbili.

Tomáš Chalupa 23. července 2015

Konkrétně jde o těla 86 Židů naložených v lihu. Původně byly součástí hrůzného experimentu esesáckého doktora Augusta Hirta. Ten si tyto lidi vybral pro své pokusy a nechal je zplynovat v koncentračním táboře Osvětim. Mrtvá těla nechal odvézt do Štrasburku, kde je nechal zakonzervovat. Předtím na mnoha mrtvých tělech provedl pitvy, řezal je na kusy a zbavoval orgánů, které konzervoval zvlášť. Jeho snahou bylo zřejmě vytvořit jakousi bizarní sbírku těl.

V roce 1944 osvobodili Štrasburk spojenci a podle oficiálních dokumentů všechna nalezená těla z Hirtovy sbírky zpopelnili a pohřbili. Sám Hirt už byl mrtev, protože spáchal sebevraždu. Nynější objev těl tak vyvolává nepříjemné otázky, proč štrasburská univerzita, pod kterou institut spadá, těla skladovala a proč nedošlo k jejich pohřbení.

Odpověď by mohla ležet na bedrech profesora Camille Simmoneniho. Ten ve službách spojenců měl shánět důkazy proti nacistům a jejich experimentům na lidech. To, že těla nepohřbil, ale uchoval v nádržích, bylo nejspíše snahou, aby pro případný proces s Hirtem měl dostatečné důkazy. Možná dobrý úmysl se však nakonec minul účinkem a Francie tak musí řešit, co s mrtvými těly.

Židé nejen ve Francii jsou pobouřeni a žádají vyšetření celé záležitosti. Francouzské úřady už plánují, že těla vydají místní židovské obci, aby je pohřbila na hřbitově v Cronenbourgu.

Další články

Zavří­t reklamu