válkaČeskoslovenskoobjevy

Francie byla kdysi pokrytá deštným pralesem

Francie byla kdysi pokrytá deštným pralesem
Zdroj: messagetoeagle.com

Před 50 miliony let to na území dnešní Francie vypadalo zcela jinak, než jak bychom čekali. Země byla pokrytá bujnou vegetací blížící se podobě dnešního deštného pralesa.

Tomáš Chalupa 22. září 2016

Vědci z Americké chemické společnosti prozkoumali několik fosilií a potvrdili, že Francie byla kdysi tropickým pralesem. Podnebí v celé Evropě totiž bylo daleko teplejší, než je tomu dnes. Teplota oceánu byla oproti dnešku o 10 až 15 stupňů Celsia teplejší.

Byla to doba, kdy kontinenty ještě nedodriftovaly na své současné pozice a velká vnitřní moře dřívější periody (křída před 144-65 miliony let) vyschla. V důsledku toho byly obnaženy velké části Severní Ameriky a Eurasie, také Austrálie se oddělila od Antarktidy a Grónsko se začalo oddělovat od Severní Ameriky. Klima po celé Evropě a Severní Americe bylo vlhké a subtropické. Antarktida měla lesy chladného pásu, Grónsko bylo zelené a Země neměla póly trvale pokryté ledem.

To vše se ovšem dělo v hlubokém pravěku, od té doby Země prošla vývojem a těžko dnes uvěřit, že Francie byla podobná amazonské džungli. Svěděctví vydávají kromě fosilií také zbytky jantaru, který vědci čas od času naleznou. Zatímco stromy, ze kterých pryskyřice kdysi prýštilila, dávno zmizely, jantar zcela netknutý přetrvává po miliony let. A právě díky jeho složení vědci vědí, že pochází z tropických stromů.

Další články

Zavří­t reklamu