válkaČeskoslovenskoobjevy

Baletka Franceska Mannová se postavila nacistům v plynové komoře

Baletka Franceska Mannová se postavila nacistům v plynové komoře
Zdroj: allthatsinteresting.com

Byla mladá, krásná a talentovaná. Byla také odvážná natolik, aby v posledních chvílích svého života udělala to, na co neměly odvahu tisíce mužů i žen před ní. Bojovat s Němci v plynové komoře koncentračního tábora.

Tomáš Chalupa 24. května 2018

Na počátku roku 1943 byla Mannová transportována do Hotelu Polski společně se stovkami dalších Židů z varšavského ghetta. Bylo jim sděleno, že je čeká transport do Jihoafrické republiky, kde budou moci začít nový život. Velmi brzy ale všichni zjistili, že šlo o past. Místo Jižní Afriky na ně čekal Bergen-Belsen a Osvětim. A zde nový život nezačínal, ale naopak končil.

Mannová byla před válkou uznávanou baletkou a tanečnicí. Na mezinárodní soutěži v Bruselu skončila čtvrtá ze 125 účastnic. Tančila také ve slavném nočním klubu Melody Palace. Byla považována za jednu z nejkrásnějších tanečnic Polska.

Koncentrační tábor Bergen-Belsen

Koncentrační tábor Bergen-Belsen

Nyní se ale tato kráska ocitla v pekle koncentračního tábora Bergen-Belsen. A její osud byl jasný. Byla společně s dalšími ženami umístěna do místnosti, kde se měla svléknout a pak přejít do sprchy. Ve skutečnosti to byla plynová komora. Franceska rychle pochopila, že nejde o sprchu ani o dezinfekci před cestou kamsi do Švýcarska, jak jim tvrdili esesáci. Věděla, že její život se chýlí ke konci právě v této děsivé místnosti. Přesto se rozhodla bojovat až do konce.

Franceska Mannová

Franceska Mannová

Všimla si, že dva mladí esesáci po nahých ženách koukají. Začala se tedy svlékat pomaleji a vyzývavěji a nenápadně k tomu přesvědčila i několik okolních žen. Josef Schillinger a Wilhelm Emmerich, tak se oni dva strážní jmenovali, byli nečekanou podívanou fascinováni a zírali na svlékající se ženy. Udělali několik kroků do místnosti, a to se jim stalo osudným. Mannová si sundala z nohy botu a silně udeřila Schillingera po hlavě. Vytáhla mu pistoli z pouzdra a třikrát vystřelila. Dvěma kulkami jej trefila do břicha a jednou střelou zasáhla Emmericha do nohy. Ostatní ženy se vrhly na oba esesáky.

Oba byli velmi zle zraněni, Emmerich byl skalpován a Schillinger měl zlomený nos. Schillinger zemřel, Emmerichova zranění nebyla smrtelná. Němci ale rychle přivolali posily. Uzavřeli plynovou komoru a uvěznili všechny uvnitř. Ženy, které byly stále v převlékárně, postříleli z kulometu umístěného přímo do vchodu. Několik žen bylo vyvedeno ven a popraveno.

Mannová mezi nimi nebyla. Rozhodla se odejít ze světa sama, svou vlastní rukou. Zastřelila se Schillingerovou pistolí. Její šance byla od začátku marná, nemohla zachránit sebe ani další ženy, ale alespoň nezemřela bez boje a vzala s sebou aspoň jednoho esesáka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu