válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotografové chtěli zdokumentovat výbuch Mount St. Helens. Byly to jejich poslední snímky v životě

+ 7 fotek+ 8 fotek

18. května 1980 došlo k erupci severoamerického stratovulkánu Mount St. Helens. Událost zdokumentovali fotografové Robert Landsburg a Reid Blackburn. Zaplatili za to bohužel tím nejcennějším.

Simona Knotkova 25. září 2019

Fotograf na volné noze Robert Landsburg byl na místě už několik týdnů a měnící se vulkán snímal z různých vyhlídek. V sobotu 17. května 1980 si do svého deníku zapsal: „Mám pocit, že se k něčemu schyluje.“ Měřicí přístroje, které byly v oblasti rozmístěny, na blížící se přírodní katastrofu neukazovaly. Jak už ale o pár hodin později vyšlo najevo, Landsburg měl správné tušení.

Ráno 18. května si vyjel autem šest kilometrů západně od Mount St. Helens. Zastavil uprostřed vozovky a připravil si stativ, pomocí kterého chtěl kouřící sopku snímat. Již brzy mu došlo, že to budou poslední snímky jeho života. Část vulkánu se vlivem nadměrného hromadění magmatu náhle zhroutila a z hory se vyvalil hustý dým tvořený popelem, horkými plyny a kamením. Sopečný mrak se k fotografovi řítil rychlostí tisíce kilometrů za hodinu a bral s sebou vše, co mu přišlo do cesty.

(V čase 1:16 je timelapse, který pořídila dvojice fotografů Keith Ronnholm a Gary Rosenquist. Hřeben hory odklonil sopečný mrak od místa, kde oba stáli, a oba dva proto přežili.)

Nebylo úniku. Landsburg se tedy rozhodl, že erupci bude alespoň do poslední možné chvíle snímat. Film a fotoaparát pak schoval do batohu a před ničivým prachem je chránil vlastním tělem. Jeho mrtvolu našli o sedmnáct dní později. Film byl vlivem tepla a světla bohužel poškozený, ale snímky se ještě daly vyvolat. Zobrazují poslední výjevy, které Landsburg za svého života viděl. V lednovém vydání je v roce 1981 vydal National Geographic.

Neméně tragický byl také osud fotožurnalisty Reida Blackburna, který kromě místních novin fotil pro National Geographic a Americký geologický výzkum. Osudného dne přitom na místě vůbec neměl být. Původně měl oblast dokumentovat jenom do 17. května. Nakonec se ale rozhodl, že v oblasti ještě několik dní pobude. Tábořil nedaleko zátoky Coldwater Creek, více než dvanáct kilometrů od sopečné hory.

Na další den ho našli mrtvého v autě, které bylo plné sopečného popela. Blackburn byl stále přivázaný k sedačce a měl pravděpodobně v plánu z místa ujet. Všechna okna byla vybitá. Také vedle jeho těla byl nalezen fotoaparát, poškození bylo ale tak velké, že se jeho snímky už nedaly zachránit. Teprve o deset let později byla objevena role nevyvolaného filmu, který dopodrobna zobrazoval Mount St. Helens před výbuchem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu