válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotografka Lisette Modelová: tlustý a komický, takový je můj autoportrét Ameriky

Fotografka Lisette Modelová: tlustý a komický, takový je můj autoportrét Ameriky
Zdroj: © Lisette Model
+ 7 fotek+ 8 fotek

Extrémně tlustí, malí, vyzáblí, nevkusní, oškliví, nebo prostě jen – tragikomičtí. Takoví byli lidé v hledáčku americké fotografky rakouského původu Lisette Modelové. Byla slepá ke konvenční kráse, protože chtěla zachytit pravou tvář Ameriky.

Petr Gotlieb 21. června 2015

„Chci fotografovat autoportrét Ameriky. Chci zachytit obraz našeho obrazu.“ Těmito slovy fotografka charakterizovala své dílo.

Lisette Modelová pocházela z bohaté rodiny židovského lékaře a francouzské katoličky. Původně studovala hudbu u předního rakouského skladatele, pak se přestěhovala do Paříže, kde pokračovala v hudebním vzdělání.

Ve městě umělců potkává budoucího manžela – malíře Evsu Modela, se kterým v roce 1937 odchází do New Yorku. Poprvé vezme kameru do ruky během návštěvy své matky ve francouzském letovisku Nice. Zde portrétuje bohatou smetánku na lázeňské kolonádě. Své modely už tehdy vidí bez obalu. Bohatou vdovu fotografuje v okamžiku, kdy má její tvář přesně takový výraz, jako její pes.

V New Yorku začala fotografovat odrazy lidí ve výkladních skříních, opuštěné ženy na lavičkách, obskurní páry v barech, smutné hrdiny ulice – bezdomovce i groteskní boháče. Kolemjdoucí fotí zblízka. Tak zblízka, že jen zázrakem jí nikdo z fotografovaných nevyrazí kameru z ruky. Jindy položí foťák na chodník a zachycuje mihotající se nohy v davu. „Nikdy nestiskni spoušť, pokud tě tvůj objekt nenaplňuje až po hrdlo,“ prohlašovala.

Lisette Modelová zachytila sebe sama v odrazu newyorské výlohy.

Lisette Modelová zachytila sebe sama v odrazu newyorské výlohy.

Už po čtyřech letech má svou první samostatnou výstavu v Muzeu moderního umění a později vystavuje v řadě zemích světa. Publikuje v prestižním časopise Harper´s Bazaar. Portrétuje známé osobnosti, ke kterým patřili Frank Sinatra a George Simeon. V padesátých letech fotila zákulisí jazzové scény, kromě jiných fotografovala Louise Amstronga a Ellu Fitgeraldovou. Od roku 1957 až do své smrti v roce 1983 učila na Nové škole pro sociální výzkum. Její nejznámější žákyní byla Diana Arbusové, o které vám budeme vyprávět příště.

Další články

Zavří­t reklamu